TS-EN 45001 normlarına göre metalografik laboratuvarı akreditasyonu üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 78661
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA BİNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Akreditasyon, ürün/hizmet, kalite sistemi çevre yönetim sistemi ve personel belgelendirmesi yapan kuruluşların, deney ve kalibrasyon laboratuvarlarının ve muayene kuruluşlarının teknik yeterliliklerinin uluslararası kabul görmüş kriterlere göre değerlendirilmesi, onaylanması ve devamlılığının sağlanmasıdır. Bu çalışma Sakarya üniversitesi Laboratuarlarında yapılacak bir Akreditasyon çalışmasında rehber olabilmek amacıyla hazırlanmıştır. Standardın temel prensibi yaptığım yaz yazdığım yap'tır. Bu tez, yapılacak bir akreditasyon çalışmasındaki tüm dokümantasyon çalışmalarım kapsar. Laboratuarda yapılan veya mutlaka yapılması gereken tüm faaliyetler bu tezde yazılmış görevlendirmeler yapılmış faaliyet planlan hazırlanmıştır. TS-EN 45001 standardım özetlersek; * Karlılığı ve verimliliği arttırır * Etkin bir yönetim sağlar * Tüm Faaliyetlerde geniş izleme ve kontrol sağlar * Müşterilerce Talep edilir Bu çalışma SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Metalürji Mühendisliği bölümü, Metalografi Laboratuvarının TS-EN 45001 normlarına uygun akreditasyon dokümanlarım içermektedir. Anahtar Kelimeler : Türk Standartları Enstitüsü-Europe Norm 45001 (TS-EN 45001) IV
Özet (Çeviri)
Acreditation ; The Institutions provide product/service, quality system, enviroment management system and theirr testing, calibration labatories and exmining foundations technic qualifications are confirmed, evaluated and the continuity obtained in accordance with the criterias accepted internationally. This study has been prepared as a Quide for the study of acreditation to be done at the laboratory in Sakarya University. This Thesis includes all the documentation Studies to be done for acreditation. The main principal of standart is to write you did and made it done standard dosen't interrogate persons or the jobs done. All the activities done and to be done definitely in laboratory had been written and the activity plans were prepared at this thesis. TS- EN 45001 Standard : * Standard increases profitability and productivity. *It provides an active management. *It provides a comprehensive follow and control related to all activities. *It is requested by customers. This study includes the acreditation documents Department comply with theand Materials of TS-EN 45001 of metallography laboratory in of Metallurgicall Engineering of the SAKARYA UNIVERSITY. Keywords : Turkish Standards Institute Europe Norm 45001 (TS-EN 45001)