Kocaeli Yarımadası paleosollerinde paleoiklim ve paleoçevre koşullarının incelenmesi
The investigation of paleoclimate and paleoenvironmental conditions of Kocaeli Peninsula's paleosols
- Tez No: 150357
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENİS BÜLENT HEKİMBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Kocaeli yarımadasındaki paleosolleri konu eden bu çalışmarçrn^maci's \, farklı litoloji ve farklı iklim şartlarında oluşmuş bu tortulların /rmnepâlöfi^; $va.V yapılarını ve diyajenetik değişmelerini ortaya koymak ve karşıfaltıtrhşfetfr/^-f'I Karşılaştırma; havza, anakaya ve oluşum zamanları yönünden -ölaçaMf^.^ Beklenen sonuç ise geçmişten günümüze doğru coğrafık, ve iklimsel gefifme hakkında veri toplamaktır. Yapılan bu çalışmada, Kocaeli Yarımadası'nda, Adapazarı İli, Karasu İlçe'si mevkiinden paleosol numuneleri alınmıştır. Bu numuneler üzerinde kuru ve ıslak elek analizi, nem içeriği tayini, pH tayini, organik madde tayini, karbonat tayini, XRD (X - ışını kırınımı) ile örneklerin mineralojik analizi, ana element oksitleri, iz ve nadir toprak elementleri tayinleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanı hakkında coğrafik ve iklimsel yorumlar yapılmıştır. Sonuç olarak, Alt Miyosen'de ılıman iklimden tropik iklime geçiş olmuştur. Aynı zamanda, muhtemelen büyük bir akarsu sistemi de bölgeyi etkilemiştir. Pliyosen ve Kuvatemer'de, hem bölgesel deniz seviyesi değişimleri, hem de tektonik hareketler nedeniyle, deniz seviyesi düşmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the search of The Paleosols Of Kocaeli Peninsula, we are^ expose the sedimentaries' mineralogical structure and diagenet formed in different lithological and climatic conditions. The colrŞ&if^Js) going to be in means of basin, parent material and formation tnrcM&Jj "V i *.->, - expected result is to collect data of geographic and climatic records from-past-* to present. In this study, samples are taken from Kocaeli peninsula, Adapazarı, Karasu county. The wet sieving, dry sieving, estimation of humidity, mineralogical analysis with XRD (X - Ray Difractometer), estimation of pH, organic matter and carbonate content, major oxides, trace and rare earth elements are the methods that were used in this study. The interpretations of geographical and climatical datas of the region were made. In conclusion, the climate has changed from temperate to tropical at Lower Miocene. At the same time, probably a big river system has affected the region, too. During Pliocene and Quaternary, sea level has dropt because of regional sea level changes and tectonical movements.