Öğrencilerin banka kullanım tercihlerinde güven, hizmet kalitesi ve sadakatin rolü: Kastamonu Üniversitesi örneği
The role of trust, quality of service and loyalty in students' bank use preferences: The case of Kastamonu University
- Tez No: 786640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN SIRKINTIOĞLU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Kastamonu Üniversitesinde öğrenim göre öğrencilerin banka kullanım tercihlerinde hizmet kalitesi, güven ve sadakati rolünü belirlemektir. Literatür detaylı bir şekilde incelendiğinde bu üç unsuru bir arada bulunduran çalışmanın olmadığı görülmektedir. Örneklem olarak sürekli banka ile temas halinde bulunan va bankacılık işlemlerin sık kullanıldığı üniversite öğrencileri üzerinde karar kılınmıştır. Araştırmanın evrenini Kastamonu Üniversitesinde okuyan lisans ve ön lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Kolayda örneklem yöntemi ile 419 öğrenciye anket formu gönderilmiş ve uygulamaya uygun 419 anket verisi elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Hipotezleri test edebilmek amacıyla güvenilirlik, korelasyon ve regresyon analizler uygulanmıştır. Analizler sonunda hizmet kalitesi ve alt boyutlarının güveni anlamlı ve pozitif olarak etkilediği, hizmet kalitesi ve alt boyutlarının sadakati anlamlı ve pozitif olarak etkilediği, güven ve alt boyutlarının sadakati anlamlı ve pozitif olarak etkilediği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the role of service quality, trust and loyalty in the bank usage preferences of students studying at Kastamonu University. When the literature is examined in detail, it is seen that there is no study that combines these three elements. As a sample, it was decided on university students who are in constant contact with the bank and who frequently use banking transactions. The universe of the research consists of undergraduate and associate degree students studying at Kastamonu University. Questionnaire form was used as data collection tool in the research. Questionnaire forms were sent to 419 students with the convenience sampling method and 419 questionnaire data suitable for the application were obtained. SPSS 26 package program was used in the analysis of the data. reliability to test hypotheses. correlation and regression analyzes were applied. At the end of the analysis, it was found that service quality and its sub-dimensions affect trust significantly and positively, service quality and its sub-dimensions affect loyalty significantly and positively, and trust and its sub-dimensions affect loyalty significantly and positively.