Kripto paraların bankacılık sektörüne etkileri
The effects of crypto coins on the banking sector
  1. Tez No: 786639
  2. Yazar: RECEP TABAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBALA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, kripto paraların bankacılık sektörü ödeme yöntemlerine etkisini belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de faaliyet gösteren bankacılık sektöründe en az 10 yıl deneyime sahip, konusunda uzman özel banka çalışanlarından kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenen 10 özel banka çalışanı çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi desenlerinden biri olan olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla çevrim içi ve yüz yüze elde edilmiştir. Veriler, nitel veri analizi yöntemlerinden içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuçta, kolaylık sağlaması, daha hızlı ve düşük maliyetli işlem yapabilme imkânı sağlaması nedenleri ile kripto paraların bankacılık sektörü ödeme yöntemlerini farklılaştıracağı sonucuna varılmıştır. Çalışmada, bankacılık sektörünün kripto paraların ödeme yöntemlerine ilişkin yasal düzenleme beklentisi ile AR-GE çalışmalarının hazırlık aşamasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of cryptocurrencies on banking sector payment methods. For this purpose, 10 private bank employees, who have at least 10 years of experience in the banking sector operating in Turkey and who are experts in their fields, determined by snowball sampling method, constitute the working group. In the research, the phenomenology design, which is one of the qualitative research method designs, was used. Data were obtained online and face-to-face through a semi-structured interview form. The data were evaluated with content analysis, one of the qualitative data analysis methods. As a result, it was concluded that cryptocurrencies will differentiate the payment methods of the banking sector due to their convenience and the opportunity to make transactions at a faster and lower cost. In the study, it has been determined that the banking sector is in the preparation phase of research and development studies with the expectation of legal regulation regarding the payment methods of cryptocurrencies.