Ergenlerde bilinçli farkındalık ile yeme farkındalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between mindfulness and eating awareness in adolescents
- Tez No: 903938
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Ergenlerde bilinçli farkındalık ile yeme farkındalığı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evreni 2023-2024 öğretim yılında İstanbul il Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı Sarıyer ve Beşiktaş ilçelerinde bulunan ortaöğretim kurumlarının lise birinci ve ikinci sınıfa devam etmekte olan toplam 929 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerden amaçlı örnekleme ile 556 öğrenciye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak:“Ergen ve Yetişkinler İçin Bilinçli Farkındalık Ölçeği (EYBF)”,“Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30)”,“Yeme Tutum Testi (YTT-26)”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı orta öğrenim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler ile“Google form”hazırlanarak çevrimiçi veriler toplanmıştır. Verilerin analizi uygun programda yapılmıştır. İki grup karşılaştırmalarında t-Testi ve ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ise, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. İkiden fazla grupların karşılaştırılması sonucu anlamlı farkın bulunduğu grupları belirlemek için Post- Hoc testlerinden Tukey HSD kullanılmıştır. Ölçek ve alt boyutlarının güvenirliği için Cronbach Alpha analizi yapılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon testi analizi yapılarak elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, ergen ve yetişkinlerde bilinçli farkındalık ölçeğinin yaşa göre Anova testi sonuçları incelendiğinde, dikkat ve farkındalık faktöründen alınan puanların yaşa göre anlamlı fark göstermektedir. Ergen ve yetişkin bilinçli farkındalık ölçeği ile yeme farkındalığı ölçeği faktörleri arasında güçlü düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Düşünmeden yeme ile ergen ve yetişkinlerde bilinçli farkındalık ölçeği faktörü olan kendini kabullenme faktörü arasında negatif düzeyde zayıf ve anlamlı 8 ilişki saptanmıştır. Duygusal yeme faktörü ile dikkat ve farkındalık faktörü arasında pozitif düzeyde zayıf ve anlamlı ilişki görülmüştür. Ergenlerin yeme tutumu ölçeğinin cinsiyete göre t-testi analizinde, bulumia faktöründe anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bulimia faktörün de hem kadınların hem de erkeklerin puanların yüksek olduğu belirlenmiştir. Oral kontrol puan ortalaması kadınlarda yüksek iken, erkeklerde puan ortalamasının düştüğü saptanmıştır. Bu duruma göre, ergenlerde bilinçli farkındalık ile yeme farkındalığı ilişkisini arttırılması gerektiği önerilebilir. Bunun için ergenlerin ve ailelerinde bilinçli farkındalık etkinlikleri için okul aile iş birliği ile okullarda hem öğrencinin hem de ailelerin bilinçlendirilmesi gerektiğine yönelik daha fazla çalışmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the relationship between mindfulness and eating awareness in adolescents. The population of the study is a total of 929 students attending the first and second year of high school of secondary education institutions in Sarıyer and Beşiktaş districts of Istanbul Provincial Directorate of National Education in the 2023-2024 academic year. Among these students, 556 students were reached by purposeful sampling. As a data collection tool: 'Mindfulness Scale for Adolescents and Adults (MBAS)',“Eating Awareness Scale (EAS-30)”,“Eating Attitude Test (EAT-26)”and“Personal Information Form”were used. Online data were collected by preparing a 'Google form' with students studying in secondary education institutions affiliated to the Directorate of National Education. The data were analysed in the appropriate programme. T-test was used for comparisons of two groups and One-Way Analysis of Variance was used for comparisons of more than two groups. Tukey HSD, one of the Post-Hoc tests, was used to determine the groups in which there was a significant difference as a result of the comparison of more than two groups. Cronbach Alpha analysis was performed for the reliability of the scale and its sub-dimensions. The relationship between the scales was obtained by analysing Pearson Correlation test. As a result of the research, when the ANOVA test results of the mindfulness scale in adolescents and adults according to age are examined, the scores obtained from the attention and awareness factor show 10 a significant difference according to age. A strong relationship was found between the factors of the adolescent and adult mindfulness scale and eating awareness scale. A weak and significant negative relationship was found between mindless eating and self-acceptance factor, which is a factor of mindfulness scale in adolescents and adults. There was a weak and significant positive relationship between the emotional eating factor and the attention and awareness factor. In the t-test analysis of the eating attitude scale of adolescents according to gender, a significant difference was found in the bulimia factor. It was determined that both females and males had higher scores in bulimia factor. While the mean score of oral control was high in females, it was found that the mean score decreased in males. According to this situation, it can be suggested that the relationship between mindfulness and eating awareness should be increased in adolescents. For this purpose, it can be suggested that more studies should be carried out in schools with school-family cooperation to raise awareness of both students and families for conscious awareness activities in adolescents and their families.