İş güvenliği uzmanlarının iş tatmin düzeyini etkileyen bireysel faktörlerin incelenmesi
Investigation of individual factors affecting job satisfaction level of occupational safety experts
  1. Tez No: 786663
  2. Yazar: AYŞE ECE TOYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün toplum tarafından benimsenmesi, var olan mevcut iş güvenliği şartlarının iyileştirilmesi amacıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. Çalışanların, işverenlerin, iş güvenliği uzmanlarının ve ilgili diğer işgörenlerin görev, hak ve sorumlulukları İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda belirtilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında en büyük paylardan birine sahip olan iş güvenliği uzmanlarının da etkili ve verimli çalışabilmeleri için iş tatminlerinin sağlanmış olması gerekmektedir. Bu bağlamda çalışmada iş güvenliği uzmanlarının iş tatmin düzeylerinin ölçülmesi ve iş tatminine etki eden bireysel faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Konya ve Karaman illerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na kayıtlı ve aktif olarak çalışan A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlarını kapsamaktadır. Anket, Covid-19 sebebi ile internet aracılığıyla 2021 Kasım- 2022 Ocak dönemleri arasında yapılmıştır. Demografik bilgiler ve iş tatmin ölçeğinin yer aldığı anket modeli, veri toplama aracı olarak belirlenmiştir. Anket yanıtları için beşli likert ölçek kullanılmıştır. 310 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada cinsiyet ve medeni durum değişkenlerinin iş tatmini üzerindeki etkisini ölçmek için Bağımsız Örneklem T-testi uygulanmıştır. Yaş, eğitim durumu, kıdem ve ücret değişkenlerinin iş tatminine olan etkisini ölçmek için ise One Way Anova testi uygulanmıştır. Sonuç olarak araştırmaya katılan iş güvenliği uzmanlarının yaş, medeni durum, cinsiyet ve eğitim değişkenlerine göre iş tatminlerinin farklılaşmadığı; kıdem ve ücret değişkenlerine göre ise iş tatmininin farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety Law No. 6331 entered into force in 2012 in order to adopt the occupational health and safety culture by the society in our country and to improve the existing occupational safety conditions. The duties, rights and responsibilities of employees, employers, occupational safety experts and other relevant employees are specified in the Occupational Health and Safety Law. Occupational safety specialists, who have one of the biggest shares in occupational health and safety practices, must also be satisfied with their jobs in order to work effectively and efficiently. In this context, it is aimed to measure the job satisfaction levels of occupational safety experts and to determine the individual factors affecting job satisfaction. The research includes A class, B class and C class occupational safety experts who are registered and actively working in the Ministry of Labor and Social Security in Konya and Karaman provinces. The survey was conducted online between November 2021 and January 2022 due to Covid-19. The survey model, which includes demographic information and job satisfaction scale, was determined as a data collection tool. A five-point Likert scale was used for survey responses. The data obtained from 310 participants were analyzed with the SPSS package program. In the study, Independent Sample T-test was applied to measure the effect of gender and marital status variables on job satisfaction. One Way Anova test was applied to measure the effect of age, education level, seniority and wage variables on job satisfaction. As a result, the job satisfaction of the occupational safety experts participating in the research did not differ according to the variables of age, marital status, gender and education; It has been observed that job satisfaction differs according to seniority and wage variables.