İş güvenliği uzmanlarının zihinsel iş yüklerinin iş stresi ve iş tatmini üzerindeki etkisinde duygusal zekânın aracılık rolü
The mediating role of emotional intelligence in the effect of mental workload of occupational safety experts on job stress and job satisfaction
- Tez No: 938609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
İnsanlar yaşamlarını devam ettirmek adına çalışmak zorunda kalmaktadırlar ve bu doğrultuda zamanlarının büyük bir kısmını çalışma ortamlarında geçirmeleri gerektirmektedir. Bu da iş ortamında meydana gelebilecek kazaları ve meslek hastalıklarını artırmaktadır. Gerek yerel gerekse de enternasyonal düzeyde meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıkları hususunda karşılaşılan ciddi sayılar ise iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının bu alandaki rolünü pekiştirmektedir. İş güvenliği uzmanları çalışma ortamlarında kişilerin çeşitli koruyucu ekipmanlar kullanarak güvenli bir şekilde çalışmalarına öncülük ederek aynı zamanda onların sağlık durumlarını gözetmek adına çabalarda bulunmaktadır. Bu bağlamda çalışanların özellikle işe bağlı gelişebilecek sağlık problemleriyle güvenlik sorunlarının çözümlenmesi konusunda iş sağlığı güvenliği uzmanlarına büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu durum da zamanla onların stres yaşamalarına ve çeşitli zihinsel yüklerle karşılaşmalarına yol açabilmektedir. Ele alınan bu çalışma kapsamında iş güvenliği uzmanlarının zihinsel iş yüklerinin iş stresi ve iş tatmini üzerindeki etkinliğinde belirleyici nitelik taşıyan duygusal zekanın aracılığı konu edinilmektedir. Bu doğrultuda duygusal zekâ kavramının iş güvenliği uzmanlarına olan etkilerinin derinlemesine açıklanması amaçlanmakta ve yüksek duygusal zekaya sahip iş güvenliği uzmanlarının iş stresi ve iş tatmin düzeylerini belirlemek hedeflenmektedir. Söz konusu ilişkinin açıklanmaya çalıştığı bu çalışma ile iş sağlığı uzmanlarına yönelik önerilerde bulunulması da onların hem psikolojik hem de fizyolojik sağlıkları açısından büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda böylesine bir ilişkinin daha önce incelenmemiş olması da çalışmanın özgün önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
People have to work to continue their lives, and this requires them to spend most of their time in working environments. This increases the number of accidents and occupational diseases that may occur in the work environment. The serious numbers of work accidents and occupational diseases occurring both locally and internationally reinforce the role of occupational health and safety experts. Occupational safety experts make efforts to ensure that people work safely in working environments by using various protective equipment, while also taking care of their health. In this context, occupational health and safety experts have great responsibilities in resolving the health problems and safety problems of employees, especially those that may develop due to work. This situation may cause them to experience stress and face various mental burdens over time. Within the scope of this study, the mediation of emotional intelligence, which is a determining factor in the effectiveness of occupational safety experts' mental workload on job stress and job satisfaction, is discussed. In this regard, it is aimed to explain in depth the effects of the concept of emotional intelligence on occupational safety specialists and to determine the job stress and job satisfaction levels of occupational safety specialists with high emotional intelligence. This study tries to explain the relationship in question and makes recommendations for occupational health experts, which is of great importance for both their psychological and physiological health. At the same time, the fact that such a relationship has not been examined before reveals the unique importance of the study.