Taahhütlü abonelik sözleşmeleri
Committed subscription agreements
- Tez No: 786699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAZLUM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmada, taahhütlü abonelik sözleşmesinin temel esaslarını ele alınıp, abonelik sözleşmesinin amacı, kapsamı, dayanak ve tanımları gibi genel bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca abonelik sözleşmesinin unsurlarına değinilmiş, türleri incelenmiş, tarafların hakları, borçları ve yükümlülükleri üzerinde durulmuştur. Bir sektörde faaliyet gösteren şirket sayısının çokluğu ve teknolojik gelişmelerin sunduğu fırsatlar, şirketleri yırtıcı büyüme stratejileri izlemeye zorlamaktadır. Şirketlerin bunu yapma yollarından biri, taahhütte belirtilen süre boyunca konaklayan abonelerine taahhütte bulunan müşterilere sözleşmeli mal ve/veya hizmetlerde indirimler sunmaktır. Bu amaçla yapılan sözleşmelere“abonelik sözleşmeleri”denir. Taahhütlü abonelik sözleşmesinin ortaya çıkması, tüketiciyi daha dezavantajlı bir konuma getirmiştir. Böylece Yönetmeliğin abonelik sözleşmelerine ilişkin dördüncü bölümünde, ücretli aboneliklere ilişkin esasları düzenlenerek bu tür sözleşmelere taraf olan tüketicilerin korunması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda uygulamada en çok tartışılan konu, sözleşmenin feshi ve sonuçlarıdır. Bu çalışmada, taahhütlü abonelik sözleşmesinin kavramsal çerçevesi çizildikten sonra, sözleşmenin feshi ve sonuçları vurgulanmış ve çalışmanın sonuç kısmında ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, they have generally defined the handling of the targeted targets, the purposes of the review, the review, the basis and definitions. At the same time, it has been emphasized that those who are above the likes. It will be difficult to somehow get on the path of progress and move forward in an easy way. One of these targets of the companies is to make a promise to stay for the period specified in the target, and to make a discount from the price of the goods and/or services that are the subject of the contract. Contracts concluded for this purpose are called“contracted thinking”. It is a situation that will arise when you are about to be committed, more imaginary about the old. This surplus is intended to be protected by the persons who have such contracts in order to determine the principles regarding the precise specification of the Subscription Contracts Regulation in detail. In the absence of this delivery, it is the termination and completion of the agreement. After drawing a conceptual framework that has been thought through, it has been emphasized to terminate the contract, the part to be completed will be mentioned and discussed.