Duygu düzenleme yetisi ve psikosomatik semptomların ilişkisinde algılanan stresin aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the intermediate role of perceived stress in relationship between emotion regulation ability and psychosomatic symptoms
  1. Tez No: 786700
  2. Yazar: VOLKAN DOĞAN KUNT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tanımlandıkları günden bu yana psikosomatik rahatsızlıklar karmaşık etiyolojileriyle psikoterapi araştırmalarının ilgi odağında olmuştur. Duygu düzenleme şekillerinin ve stresin psikosomatizasyon üzerindeki yordayıcı etkisi literatürde kabul gören bir olgudur. Bu araştırma duygu düzenleme şekilleri, deneyimlenen psikosomatik semptom sayısı ve algılanan stres değişkenlerini kullanarak çoklu aracı değişken modeli kurmayı hedeflemiştir. Duygu düzenleme şekillerinin psikosomatik semptom sayısını yordamasında algılanan stres aracı değişken olarak kullanılmıştır. Çoklu regresyon analizlerine göre duygu düzenleme şekilleri psikosomatik semptom sayısını (düz. R2 = .218, p < .001), algılanan stres ölçeğinin alt ölçekleri olan stres/rahatsızlık algısını (düz. R2 = .142, p < .001) ve yetersiz özyeterlik algısını (düz. R2 = .216, p < .001) yordamada anlamlı sonuçlar vermiştir. Literatürle uyumlu şekilde stres/rahatsızlık algısı ve yetersiz özyeterlik algısı deneyimlenen psikosomatik semptom sayısını yordamak için modele eklendiğinde anlamlı sonuçlar elde edilmiştir (ΔR2 = .083, p < .001). Geliştirilen modelde duygu düzenleme yöntemleri ve algılanan stresin psikosomatik semptom sayısında olan varyansın %29.6'sını açıkladığı görülmüştür. Gelecek araştırmaların aleksitimi ve depresyon değişkenlerini modele eklemeleri durumunda açıklanan varyansı artırabilecekleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Psychosomatic disorders have perplexing etiologies and been researched rigorously since they were acknowledged. Emotion regulation and stress have been known to be predictive of psychosomatization in various studies. Current research attempts to build a mediation analysis model consisting of emotion regulation types, psychosomatic symptoms, and perceived stress. The main hypothesis of the study is that perceived stress mediates the relationship between emotion regulation and psychosomatization. Multiple regression analyses indicated that applied emotion regulation types predicted the number of experienced psychosomatic symptoms (adjusted R2 = .218, p < .001); discomfort due to stress (adjusted R2 = .142, p < .001) and perception of self-insufficiency (adjusted R2 = .216, p < .001) significantly. Adding perceived stress factors to applied emotion regulation types in hierarchical regression analysis indicated significant results (ΔR2 = .083, p < .001) in predicting psychosomatization. Current model predicted 29.6% of total variance in psychosomatization variable. Alexithymia and depression may be added as independent variables in future studies to increase predicted variance.