Yeşil ekonomi
Green economy
  1. Tez No: 786698
  2. Yazar: HASAN KÜÇÜKOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT BOZOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde dünya ekonomisi, çevresel tahribatın doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan küresel ısınma ve iklim değişikliği riskine karşı sürdürülebilir bir ekonomi ve yaşamı yeniden yaratma arayışındadır. Bu bağlamda sürdürülebilir kalkınma, doğal kaynakların daha verimli kullanılması ve daha güvenli bir gelecek için çok önemli bir adımdır. Yeşil ekonomi ise sürdürülebilir kalkınma için bir yol haritasıdır. Sürdürülebilir kalkınma için yeşil ekonomiye geçişte maliye politikası kilit rol oynamaktadır. Yeşil ekonomi ve ekonomik omurgası olan Yeşil Yeni Anlaşma, dünyadaki tüm ekonomik faaliyetlerin çevresel hedeflere yeniden yönlendirilmesini savunuyor. Bunu yapmak için hem küresel düzeyde hem de tek tek ülkeler düzeyinde çevrenin önceliğini dikkate alarak mali politikayı revize etmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the world economy seeks to re-create a sustainable economy and life against the risk of global warming and climate change that arise as a natural result of environmental destruction. In this context, sustainable development is a very important step for more efficient use of natural resources and a safer future. The green economy is a roadmap for sustainable development. Fiscal policy plays a key role in the transition to a green economy for sustainable development. The green economy and its economic backbone, the Green New Deal, advocates for the reorientation of all economic activity in the world towards environmental goals. To do this, it is necessary to revise the fiscal policy, taking into account the priority of the environment, both at the global level and at the level of individual countries.