Koronavirüs hastalığının (Covid-19) denge ve işitme kaybı üzerine etkisi
Effect of coronavirus disease (Covid-19) on balance and hearing loss
- Tez No: 786742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kulak Burun ve Boğaz, Veteriner Hekimliği, Public Health, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Covid-19'un nörotropik virüs olduğu bilinmektedir buna rağmen; COVID-19'un doğrudan işitme ve denge sistemini etkilediğine dair yeterli bilimsel kanıt henüz mevcut değildir. Bu araştırmada, COVID-19 hastalığını geçiren bireylerin Koronavirüs hastalığının (COVID-19) denge ve işitme kaybı üzerine etkisini tespit etmek ve bu alanda yapılacak çalışmalara fikir verebilmek amaçlanmaktadır. Bu amaç çerçevesinde COVID-19 geçirmiş toplam 122 katılımcıdan anket yoluyla elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Tarama modelinin kullanıldığı araştırmada katılımcıların ait yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi demografik bulgular, COVID-19 hastalık sürecine ilişkin bulgular ve işitme, denge kaybına ilişkin bulguları değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda COVID-19 geçiren bireylerde işitme ve denge kaybı bulgularına rastlanmıştır. İşitme ve denge kaybı olan bireylerde ise COVID-19 sonrası işitme ve denge kayıplarında artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although it is known that COVID-19 is a neurotropic virus; There is not enough scientific evidence yet that COVID-19 directly affects the hearing and balance system. In this research, it is aimed to determine the effect of the Coronavirus disease (COVID-19) on balance and hearing loss of individuals who have had the COVID-19 disease and to give an idea for the studies to be done in this area. Within the framework of this purpose, the data obtained through a questionnaire from a total of 122 participants who had COVID-19 were analyzed by statistical analysis method. In the study, in which the screening model was used, demographic findings such as age, gender, educational status of the participants, findings related to the COVID-19 disease process and findings related to hearing and balance loss were evaluated. As a result of the evaluations, findings of hearing and balance loss were found in individuals who had COVID-19. In individuals with hearing and balance loss, an increase in hearing and balance losses has been observed after COVID-19.