Prediyaliz kronik böbrek hastalarında uyku kalitesi ve pulse wave velocity ilişkisi
Association between sleep quality and pulse wave velocity in predialysis chronic kidney disease
  1. Tez No: 786745
  2. Yazar: YAVUZ SULTAN SELİM AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL ECİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hastalığı (KBH) tüm dünyada ve ülkemizde oldukça sık görülen önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Tüm dünyada KBH oranı % 10-16 arasında değişmektedir. KBH olan bireylerde uyku bozukluklarının ve kardiyovasküler hastalıkların daha sık görüldüğü ve bu hastaların yaşam sürelerinin kısaldığı bilinmektedir. Erken ve hızlanmış ateroskleroz bu hasta grubunda artmış kardiyovasküler mortalite için oldukça önemli bir sebeptir. Ateroskleroz için risk faktörü olarak değerlendirilen arteryel sertlik, Pulse Wave Velocity (PWV) ve Augmentation Index (Ai) ile değerlendirilebilmektedir. Kronik böbrek hastalarında uyku bozukluğunu değerlendiren çalışmalarda kötü uyku kalitesi ile spesifik laboratuvar parametreleri arasında tutarsızlıklar vardır. Bu çalışmada prediyaliz kronik böbrek hastalarında uyku kalitesini, aterosklerozun erken göstergesi olan PWV ile Ai'ni, hastaların demografik özelliklerini, spesifik laboratuvar parametrelerini ve bunlar arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Bu kesitsel çalışma Kasım 2014 ile Mart 2015 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji polikliniğinden takipli prediyaliz kronik böbrek hastalığı olan hastalar ile yapıldı. Hastaların uyku kalitesi Pittsburgh uyku kalitesi indeksi ile değerlendirildi. PWV ve Ai Mobil-O-Graph NG (İ.E.M GmbH Stolberg Germany) arteriyograf cihazı kullanılarak belirlendi. Çalışmanın istatistiki analizi SPSS 15.0 for Windows (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak yapıldı. Bulgular ve tartışma: Çalışmaya 199 prediyaliz kronik böbrek hastası dahil edildi. Bu hastalardan 89 hastada (%44,7) kötü uyku kalitesi mevcuttu. Uyku kalitesi kötü olanların, uyku kalitesi iyi olanlara göre anlamlı olarak daha yaşlı oldukları görüldü (p=0,029).
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Chronic kidney disease (CKD) is common all over the world and in our country is a major cause of morbidity and mortality. CKD rates varies between 10-16% worldwide. Sleep disorders and cardiovascular disease are seen more frequently in patients with CKD and it is known that shortened the life expectancy of these patients. Early and accelerated atherosclerosis is an important cause of increased cardiovascular mortality in this group of patients. Arterial stiffness that is considered a risk factor for atherosclerosis can be evaluated with PWV (Pulse WaveVelocity) and AI (Augmentation Index). There are conflicting results between specific laboratory parameters and poor sleep quality in studies evaluating sleep disorders in patients with chronic kidney disease. In this study, we aimed to investigate sleep quality, AI and PWV early indicator of atherosclerosis, patients' demographic characteristics, specific laboratory parameters and investigate the relationship between them in patients with predialysis CKD. Material and Method: This cross-sectional study was carried out with predialysis patients are follwed in nephrology policlinic in Konya Training and Research Hospital. Patients' sleep quality were evaluated with Pittsburgh sleep quality index. PWV and Ai was determined using Mobil-O-Graph NG (İ.E.M GmbH Stolberg Germany) arteriography device. Statistical analysis was performed using SPSS 15.0 for Windows (Statistical Package for Social Sciences) software. Results: One hundred and ninety nine predialysis patients with CKD were included in this study. Eighty nine of these patients (44.7%) had poor sleep quality. Those poor sleep quality was found to be significantly older than those with good sleep quality (p=0,029).