The emotional landscape of a social movement: The case of Iran's 1979 Islamic revolution
Sosyal hareketin duygusal görünümü: İran'ın 1979 İslam devrimi örneği
- Tez No: 786744
- Danışmanlar: PROF. DR. HELGA RITTERSBERGER TILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma, İran İslam Devrimi'nin seyrini kolektif duygu bakış açısıyla araştırmakla ilgilidir. Veriler, Kasım 1978'deki kitlesel protestoların yoğunlaştığı ve Eylül 1979'da dini yönetimin yerleşmesine kadar geçen olayları kapsayan İran gazete ve dergilerinden alınmıştır. Duygusal içerikleri ve çeşitli sosyal gruplar arasındaki işlemler açısından gruplar işleme alınmıştır. Bu amaçla, sosyal hareketlerin tanımına uygun olarak dört alt kümeden oluşan bir duygu kategori seti hazırlanmış ve Eric Berne (2011) tarafından kişilerarası etkileşim için tanıtılan transaksiyonel analiz yöntemi, sosyal gruplar arasındaki etkileşimi kapsayacak şekilde genişletilmiştir. 1979 Ağustos'unda yapılan anayasa meclisi seçim sonuçlarına göre bu grupların sayısı altı olarak belirlendi. Çalışmanın iki ana sonucu vardı; ilk olarak, İslamcı grup toplumu İslamlaştırmaya yönlendirmeyi ve din adamlarının üstünlüğünü kurmayı başardıkça, kolektif duygu, devrimin zaferi öncesinde pozitif değerli“Umut”tan negatif değerli“Öfke”ye doğru bir değişim geçirdi. İkincisi, İslamcılar ve diğer gruplar arasındaki duygusal etkileşime Ebeveyn-Çocuk tipi hakimdi ve demokrasinin kurulması için gerekli olan yetişkin-yetişkin etkileşimi önemsizdi.
Özet (Çeviri)
The present study is concerned with investigating the course of Iranian Islamic Revolution from the viewpoint of collective emotion. The data was extracted from Iranian newspapers and magazines covering the events during the intensification of mass protests in November 1978 to the settling of clerical rule in September 1979. The study adopted a content analysis, specifically sentiment analysis of verbal and non-verbal data (photos, caricatures), in terms of their emotional content and transactions between various social groups. To this end, an emotion category set, comprising four subsets, was prepared to suit the description of social movements and the transactional analysis method, introduced by Eric Berne (2011) for interpersonal interaction , was extended to the interaction between social groups. These groups were identified to be six in number based on the results of the constitutional assembly election in August of 1979. The main conclusions of the study are; firstly, collective emotion underwent a shift from positively valenced 'Hope' before the victory of revolution to negatively valenced 'Anger' as the Islamist group succeeded in steering the society to the Islamization and establishing the clerical supremacy. Secondly, the emotional transaction between the Islamists and other groups was dominated with Parent-Child type and v the adult-adult interaction, required for the establishment of democracy was insignificant.