Farklı kampanya sayısı ve ölçü süresi kombinasyonları ile GNSS hız doğruluğunun araştırılması
Investigation of GNSS velocities accuracies using combinations of different campaign numbers and measurement times
  1. Tez No: 786750
  2. Yazar: MERVE AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, GNSS noktalarının yatay ve düşey hız doğruluklarını etkileyen parametrelerin tespit edilmesi üzerine bir çalışma yapılmıştır. TUSAGA-Aktif ağında bulunan 6 adet sabit istasyon noktası ile oluşturulan veri kombinasyonları GAMIT/GLOBK yazılım takımıyla değerlendirilmiştir. Değerlendirilen veriler ile 6 adet sabit istasyon noktasına ait hızlar ve hız doğrulukları hesaplanmıştır. GNSS hız doğruluklarının elde edilmesi ve iyileştirilmesi için kullanılan veri kombinasyonları farklı kampanya sayısında, farklı ölçü sürelerinde ve farklı periyotlarda olmak üzere 3 temel parametre baz alınarak oluşturulmuştur. Çalışmada farklı kampanya sayısındaki ölçüler için kampanyalar arası geçen süre arttırılarak hız verileri elde edilmiş ve daha iyi anlaşılabilmesi ve yorumlanabilmesi için grafikler kullanılmıştır. Bu veriler ile elde edilen sonuçlara göre hızların karesel ortalama hata değerleri çalışmada yorumlanmıştır. 2 kampanya kombinasyonlar; ikinci kampanya ölçüsü sabit tutularak, ilk kampanya ölçüsü ile birlikte yıl aralığı arttığında karesel ortalama hata değerleri 4 saatten daha uzun ölçü sürelerinde iyileşmiştir. Ayrıca 2 kampanya kombinasyonlarda ilk kampanya ölçüsü sabit tutularak; ikinci kampanya ile birlikte yıl aralığı arttığında en az 2 saat ölçü süresinde karesel ortalama hata değerinin 1 mm altına düşmesi için kampanyalar arası geçen sürenin 4 yıl olması gerektiği görülmüştür. 3 kampanya ölçülerde; kampanyalar arası yıl aralığı ve ölçü süreleri arttıkça karesel ortalama hata değerlerinde iyileşme olurken, kampanya sayısının artması, karesel ortalama hata değerlerinde yıl aralığı ve ölçü süresi kadar etkili olmamıştır. Yıl aralığı arttıkça farklı kampanya sayılarında karesel ortalama hata değerlerinde iyileşme görülmesi, geçmiş ölçüsü bulunan bir noktada yeni bir ölçü daha yapılarak yüksek doğrulukta veri elde edilebilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, a study was carried out on determining parameters affecting the horizontal and vertical velocity accuracy of the GNSS sites. Some data combinations consisting different number of campaign, measurement times and periods created using six TUSAGA-Active stations and all data were processed with the GAMIT/GLOBK software to obtain velocities and accuracies. All results were analyzed changing the parameters step by step and visualized to making interpretation easily. The RMSE values for each combination were used for all comparisons and interpretations. In combinations of 2 campaigns, it was observed that RMSE values for measurement time ≥ 4 (MT≥4) improved when the second campaign measure was fixed and the first campaign measure and year interval were increased. When the first campaign is kept constant, measurement time of the second campaign and the time between campaigns are increased (at least two hours measurement period), it is seen that the interval between campaigns should be 4 years for the RMSE