Bir yönetsel otoriterleşme örneği olarak Türkmenistan
Turkmenistan as an example of administrative authohorization
- Tez No: 786767
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkmenistan'ın SSCB'den bağımsızlığı sonrasında ülkedeki rejimin uluslararası alanda demokratikleşme yönünde değişeceği düşünülmüştür. Bağımsızlığından sonra Niyazov devlet başkanı olarak göreve gelmiştir. Niyazov döneminde demokratikleşme çabaları görülmemektedir ancak bu dönemde demokrasi yoktur. Niyazov'un ölümünden sonra devlet başkanı seçilen Kurbankulu döneminde ise otoriter rejim yükselişe geçmiştir. Weber özelinde incelendiğinde geleneksel otorite ve buna bağlı olarak patrimonyallık ile otorite meşrulaştırılmıştır. Ayrıca otoriter rejimin her alana hâkim olması ve baskın olması sebebiyle demokrasiye dair herhangi bir işaret yoktur.
Özet (Çeviri)
After Turkmenistan's independence from the USSR, it was thought that the regime in the country would change towards democratization in the international arena. After independence, Niyazov accede to president. In the period of Niyazov, democratization endeavor was seen but this period was not really democratic. After the Niyazov's death, Kurbankulu' period starts which authoritariarian regime started to rise. From the Weber's point of view Turkmenistan, traditional authority and patrimonialism has been legitimated. In addition, there is no sign about democracy because authority regime commands every field and it is more dominant than other regime.