Kazan Trona madenciliğinde üretim ara ürünlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of production intermediate products in Kazan Trona mining
- Tez No: 786808
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN KURAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hammadde olarak trona kullanılarak soda külü üretiminde, çözücü ekstraksiyon yöntemi ile çıkarılan trona cevheri için, üretilen sıvı bileşim sodyum bikarbonat, sodyum karbonat, sodyum klorür ve diğer az miktarda inorganik tuz ve çözünmez safsızlık içeren bir karışımdır. Bu çalışmada Na-Karbonat üretimi sonrası atık çözeltide kalan ve atık barajına gönderilen çözeltiden NaCl 'ün seçimli olarak uzaklaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the production of soda ash using trona as raw material, for the trona ore extracted by the solvent extraction method, the produced liquid composition is a mixture containing sodium bicarbonate, sodium carbonate, sodium chloride and other small amounts of inorganic salt and insoluble impurities. In this study, it is aimed to selectively remove NaCl from the solution left in the waste solution and sent to the waste dam after Na-Carbonate production.