Sentetik kannabinoid (bonzai) kullanımının retina ve koroid üzerine etkileri
Effects of synthetic cannabinoids (bonzai) on chroid and retina
- Tez No: 786834
- Danışmanlar: DR. İSMAİL UMUT ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Sentetik kannabinoid (SK) olan Bonzai kullanımının retina ve koroid üzerine etkilerinin spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT) ile değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: AMATEM kliniğine sentetik kannabinoid (SK) kullanımı nedeniyle idrar toksikoloji tahlili için müracaat eden ve tarafımıza yönlendirilen idrarında SK pozitifliği saptanan ve SK (bonzai) kullandığını ifade eden 30 erkek hasta ile SK (bonzai) kullanım öyküsü olan, ancak anamnezinde herhangi bir psikoaktif madde kullanmadığını ifade eden ve idrar ölçümlerinde sentetik kannabinoidler dahil olmak üzere tüm psikoaktif maddelerin negatifliği gösterilen 30 erkek hastanın toplam 60 gözü ve 30 sağlıklı erkek gönüllünün 30 gözü çalışmaya alınmıştır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, SK kullanımları ve daha önceki madde kullanım hikayeleriveri formu ile değerlendirildi. Her 3 grubun da ayrıntılı göz muayenesi,göz içi basıncı (GİB) ölçümü, SD-OKT cihazı ile retina sinir lifi tabakası (RSLT), dış retina tabakası (outer retinal layers-ORL), ganglion hücre kompleksi (GCC) analizi ile santral makular kalınlık (SMK), parafoveal retinal kalınlık ve koroidal kalınlık ölçümleri gerçekleştirildi. Bulgular:SK (+) olan grupta GİB değeri kontrol grubu ve SK (-) olan gruba göre anlamlı (p ˂ 0,05) olarak daha düşük bulunmuştur. SK (+) olan grup, SK (-) olan grup ve kontrol grubunda SMK ve parafoveal retinal kalınlık değerleri arasında; ortalama, superior ve inferior GCC değerleri arasında; ortalama, superior ve inferior ORL kalınlık değerleri arasında ve ortalama, superior ve inferior RSLT kalınlık değerleri arasında anlamlı (p ˃ 0,05) farklılık izlenmemiştir. SK (+) olan grupta foveanın 750 μm nasal, temporal, inferior ve superiorundan yapılan koroidal kalınlık ölçüm değerleri ve subfoveal koroidal kalınlık değeri; kontrol grubu ve SK (-) olan gruba göre anlamlı (p ˂ 0,05) olarak daha düşük bulunmuştur. Sonuç:Sentetik kannabinoidler akut/subakut etkiyle göz içi basıncını düşürmekte ve koroidde incelmeye neden olmaktadır. Kronik dönemde retina ve koroid üzerine etkileri bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose:To assess morphometric effects of synthetic cannabinoids (Bonzai) on choroid and retina by spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT). Methods:Thirty healthy men as control and 60 patients known for synthetic cannabinoid (SC) abuse under custody of Alcohol and Substance Abuse Therapy and Training Center (AMATEM) were enrolled in the study. Half of the patients of cannabinoid abuse (30 patients) had been selected from those who declared discontinuance of SC for at least a month and gave 2 negative urine samples 2 weeks apart for all psychoactive subtances evaluated. Thus, 90 eyes of 90 men referred in 3 arms (Control, SC (-), SC (+) ) were assessed in our eye clinic. In addition to noting down of demographic features, past drug histories, detailed eye findings and intraocular pressure (IOP) measurements, SD-OCT parameters including retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, outer retinal layer (ORL) thickness, ganglion cell complex (GCC) thickness, central foveolar thickness (CFT) and parafoveolar retinal thickness along with manually measured choroidal thickness taken subfoveolarly and 750μ nasally, temporally, superiorly, inferiorly were assessed, respectively. Results:IOP of eyes in SC (+) group were significantly lower than the eyes in SC (-) and control groups (p ˂ 0,05). Furthermore, choroidal thickness of eyes measured on all locations in SC (+) group were significantly thinner than the eyes of the other groups(p ˂ 0,05). (p ˃ 0,05).However, OCT retinal parameters did not show any significant differences between SC (+), SC(-) and control groups (p ˃ 0,05). Conclusion:Synthetic cannabinoids (Bonzai) seem to reduce IOP and choroidal thickness in acute/subacute phase of drug abuse. Yet, no any OCT findings likely to be related to long term (chronic phase) abuse could have been displayed.