Kamu harcamaları, enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: 'Türkiye örneği'
The relationship between public expenditures, inflation and economic growth 'Turkey example'
- Tez No: 786863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye'de kamu harcamalarının ekonomik büyüme ve enflasyon üzerindeki etkisinin belirlenmesi hedeflenen bu çalışmada önce teorik açıklama yapılarak konu hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra ise ekonometrik bir model yardımı ile kamu harcamaları, ekonomik büyüme ve enflasyon verileri test edilmeye çalışılmıştır. İlk olarak literatürde yer alan kamu harcamaları tanımları ve kapsamına yer verilmiştir. Kamu harcamalarının artış nedenlerine ve bu harcamaların etkilerine değinilerek teorik zemin de konu açıklanmıştır. Aynı zamanda ikici bölümde enflasyon hakkında genel bilgiler verilerek enflasyon ile kamu harcamalarının ilişkisi teorik çerçevede açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise ekonomik büyüme kavramı tanımlanarak, belirleyicileri ölçümü ve ekonomik büyüme modelleri kamu harcamaları ilişkisi teorik açıdan açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise 2007-2021 yılları arasındaki kamu harcamaları, enflasyon ve ekonomik büyüme verileri ele alınarak ekonometrik modelleme oluşturulmuştur. Ekonometrik modelleme yardımıyla bir ekonomi politikası aracı olarak kamu harcamalarının, enflasyon ve ekonomik büyüme üzerindeki etkileri test edilmiştir. Kamu harcamaları ile ekonomik büyüme, enflasyon arasındaki teorik ilişki aktarıldıktan sonra yapısal eşitlik modellemesine yer verilmiştir. Ekonomik büyüme ve enflasyon arasındaki etkileşimi de tespit edilerek kamu harcamalarının ve toplam kamu harcamalarının hedeflenen ekonomik büyüme ve enflasyona net etkisi hesaplanıştır Elde edilen bulgular yardımıyla Türkiye için net etki katsayıları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which the effect of public expenditure on economic growth and inflation in Turkey is aimed to be determined , information about the subject is first given by providing a theoretical explanation. Subsequently, public expenditure, economic growth and inflation data are tested with the help of an econometric model. First, the definitions and scope of public expenditure found in the literature are presented. The subject is explained in a theoretical context by discussing the reasons for the increase in public expenditure and the effects of these expenditures. At the same time, in the second section, general information on inflation is provided and the relationship between inflation and public expenditure is explained in a theoretical framework. In the third section, the concept of economic growth is defined; determinants and measurement of it and the relationship between public expenditure and economic growth models are explained theoretically. In the fourth part of the study, econometric modeling is carried out using public expenditure, inflation, and economic growth data for the period 2007-2021. The effects of public expenditure as an economic policy tool on inflation and economic growth are tested with the help of this econometric modeling. After commentating the theoretical relationship between public expenditure, economic growth, and inflation; structural equation modeling is included. The interaction between economic growth and inflation is also determined and the net effect of public expenditure and total public expenditure on the targeted economic growth and inflation is calculated. Net effect coefficients for Turkey are presented with the help of the findings.