Sağlık sektöründe paternalist liderlik ve lider-üye etkileşimi ilişkisi
The relationship of paternalist leadership and leader-members exchange in the health sector
  1. Tez No: 786862
  2. Yazar: HALİL FERİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ TOPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Sağlık sektöründe paternalist liderlik, lider-üye etkileşimi arasındaki ilişkiyi tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla ''Paternalist Liderlik Ölçeği'', ''Lider-Üye Etkileşimi Ölçeği'' ve demografik sorulardan oluşan anket formuyla hedeflenen veriler toplanmıştır. Araştırmanın evreni Balıkesir ve yöresinde faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarında çalışan kişilerden oluşmaktadır. İlgili sağlık kuruluşlarından elde edilen 477 anket örneklemi oluşturmaktadır. Elde edilen verilerle keşfedici faktör analizi, güvenilirlik analizi, frekans analizi, KMO-Bartlett's analizi, normallik testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Korelasyon analiz sonuçlarına göre, Paternalist liderlik ile Lider-üye etkileşimi arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Regresyon analizi sonuçlarına göre, Paternalist liderliğin lider-üye etkileşimi üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between paternalistic leadership and leader-member interaction in the health sector. For this purpose, the targeted data were collected with a questionnaire consisting of“Paternalist Leadership Scale”,“Leader-Member Interaction Scale”and demographic questions. The universe of the research consists of people working in health institutions operating in Balıkesir and its region. It constitutes a sample of 477 questionnaires obtained from the relevant health institutions. Exploratory factor analysis, reliability analysis, frequency analysis, KMO-Bartlett's analysis, normality test, correlation analysis and regression analysis were performed with the obtained data. According to the results of the correlation analysis, it was seen that there is a significant relationship between the paternalist leadership and the leader-member interaction. According to the results of the regression analysis, it was seen that paternalist leadership had a significant effect on the leader-member interaction.