Lokal ileri rektum kanserinde neoadjuvan tedavinin çıkarılan lenf nodu sayısı ve prognozla ilişkisi ve lenf nodu sayısını etkileyen diğer faktörler
The relationship of neoadjuvant treatment in locally advanced rectal cancer with number of lymph node removed and prognosis and other factors affecting the number of lymph nodes
  1. Tez No: 786875
  2. Yazar: KUBİLAY KENAN ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: UZMAN NİYAZİ KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Lokal ileri rektum kanserli (LİRK) hastalarda çıkarılan toplam lenf nodu sayısı ile uygulanan neoadjuvan kemoradyoterapi (NAKRT) protokolü arasındaki ilişki, lenf nodu sayısına etki eden diğer klinikopatolojik faktörler ve NAKRT' nin prognoz üzerine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Kliniklerinde, Ocak 2013 ve Aralık 2019 tarihleri arasında rektum kanseri tanısıyla ameliyat edilen Low anterior rezeksiyon (LAR) ve Abdominoperineal Rezeksiyon (APR) uygulanan, neoadjuvan ve adjuvan tedavileri hastanemizde tamamlanan 250 hasta retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. LİRK tanısıyla neoadjuvan tedavi alan ve almadan opere edilen hastalar çalışmaya alındı. Hastalar lenf nodu sayıları ve buna etki eden; tümör yerleşimi, radyoterapi (RT) doz ve fraksiyonu, RT ile eş zamanlı verilen kemoterapi ajanı, neoadjuvan tedavi sonrası bekleme süresi, dairesel rezeksiyon sınırı (CRM), total mezorektal eksizyon (TME), patolojik yanıt tipi, ameliyat tipi, yaş, cinsiyet ve vücut kitle endeksi (VKİ) açısından karşılaştırıldı. Sonuçta hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım değerlendirildi. Bulgular: Neoadjuvan tedavi almayan hastalarda çıkarılan ortalama lenf nodu sayısı 15.1 ±7.8 olarak hesaplanmış olup; neoadjuvan tedavi alan hasta grubunda ise ortalama 9.5 ±5.9 bulunmuş ve bu fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The relationship between the total number of lymph nodes removed and the neoadjuvant chemoradiotherapy (NACRT) protocol applied in patients with locally advanced rectal cancer (LARC), other clinicopathological factors affecting the number of lymph nodes, and the effect of NACRT on prognosis were investigated. Materials and Methods: Low anterior resection (LAR) and Abdomino Perineal Resection (APR) performed and evaluated with the diagnosis of rectal cancer between January 2013 and December 2019 at the University of Health Sciences (SBU), Ankara Oncology Health Application and Research Center's (SUAM) General Surgery and Surgical Oncology Clinic. Two hundred and fifty patients who underwent neoadjuvant and adjuvant treatments in our hospital were retrospectively included in the study. Patients who received neoadjuvant therapy with the diagnosis of LARC and who did not receive NACRT were included in the study. Patient's lymph node counts and tumor locations, radiotherapy (RT) dose and fraction, chemotherapy agents given concurrently with RT, waiting period after neoadjuvant treatment, circular resection margin (CRM), total mesorectal excision (TME), pathological response types, types of surgery, age, gender and body mass index (BMI) were compared. Finally, disease-free survival and overall survival were also evaluated. Results: The mean number of lymph nodes removed in patients who did not receive neoadjuvant therapy was calculated as 15.1 ± 7.8, and the mean number of patients who received neoadjuvant therapy was found to be 9.5 ± 5.9, and this difference was statistically significant.