Roman topluluklardaki çocukların yoksulluk durumu ve emeklerinin istismarı: Bandırma örneği
The poverty deadand and labour abuse of children in romani communities: The example of Bandırma
- Tez No: 786876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Roman topluluklarında çocukların yoksulluk durumu ve emek istismarı konusunda değerlendirmelere yer vermektedir. Çocuklar geleceğin en önemli yapı taşıdır. Eskiden olduğu gibi günümüzde de çocuklar yoksulluğun en şiddetli halini yaşamaktadır. Çocuk yoksulluğu ve işçiliği her ne kadar azalsa da halen devam etmekte ve acil çözülmesi gereken sorunlar arasında yer almaktadır. Araştırmada ilk olarak teorik bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca Roman toplulukları ile yapılan çalışmalar incelenerek, çalışmanın analiz bölümü için zemin hazırlanmıştır. Bu araştırma, Roman Çocukların emek istismarı, sosyal dışlanma ve yoksulluk durumunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Bandırma İlçesi'nde Çınarlı Mahallesi ve 100.Yıl Mahallesi'nde anket çalışması yapılmıştır. Toplam 189 aile ile görüşülmüştür. Görüşmelerden elde edilen bulgular, istatistiksel analizlere tabi tutularak, Bandırma'da yaşayan Roman topluluklarında çocukların yoksulluk durumu ve emek istismarı düzeyi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes evaluations on the poverty situation and labor abuse of children in the Romani Communities. Children are the most important building blocks of the future. Today, as in the past, children experience the most severe form of poverty. Although child poverty and labor has decreased, it still continues and is among the problems that need to be solved urgently. In the research, firstly, theoretical information is given. In addition, the studies conducted with the Romani Communities were examined and the basis for the analysis part of the study was prepared. This research aims to determine the situation of labor abuse, social exclusion and poverty of Romani Children. Within the scope of the research, a survey was conducted in Çınarlı District and 100. Yıl District in Bandırma. A total of 189 families were interviewed. The findings obtained from the interviews were subjected to statistical analysis and the poverty status and labor abuse level of children in the Roma communities living in Bandırma were determined.