Küresel rekabet ortamında Türkiye'nin zeytin sektörü: Gemlik zeytin üreticileri üzerinde bir analiz
Turkey's olive sector in a global competition environment: An analysis on Gemlik olive producers
- Tez No: 786902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM BASILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde küreselleşme önemli bir faktör haline gelmiştir. Ülkeler uluslararası alanlarda yer alabilmek için bu kavramın önemini ve devamlılığını etkili bir şekilde kavramalıdır. Çalışmada küreselleşmenin gelişimi, boyutları ve etkileri incelenmiştir. Küresel rekabet ile birlikte üretim ve tüketim anlayışlarında değişim yaşanmıştır. Çalışmada küresel rekabet ortamında Türkiye'nin zeytin sektörü ve diğer ülkelere karşı konumunu araştırılmaktadır. Dünya ve Türkiye'de zeytincilik sektörünün durumu ve zeytin sektörünün tarihsel gelişimi incelenmiştir. Bu sayede sektörün geçmişi ve günümüzdeki hali karşılaştırarak, geleceği hakkında öngörülerde bulunulmasına yardımcı olması amaçlanmaktadır. Ülkemizde zeytin ve zeytinyağı sektöründe zeytin üretiminin, kalite standartlarının ve rekabet edebilirliğin arttırılması için yapılması gerekenlerin doğru bir biçimde belirleyebilmek için mevcut durumu, yaşanılan sorunları ve potansiyeli saptamak önemlidir. Türkiye'nin rekabet edebilirlik seviyesinin arttırılması için karşılaşılan sorunların çözümünü anlamak ve uygun politikalar izlenmesi gerekmektedir. Çalışmada zeytin sektörünün güncel durumu ve Türkiye'nin sektördeki potansiyeli incelenmiştir. Zeytincilik sektörü hakkında somut bilgiler araştırılarak sektörün dünyada ve ülkemizdeki mevcut durumu ortaya konulmuştur. Sonraki bölümlerde ise rekabetçilik bakımından Türkiye ve dünyada zeytincilik sektörünün durumu, sorunları ve çözüm önerilerine yer verilmiştir. Çalışmamızda Türkiye'de zeytin sektöründe karşılaşılan sorunlar araştırılmış ve çözüm önerileri incelenmiştir. Gemlik zeytin üreticilerine yönelik anket çalışması düzenlenmiştir. Üreticilere sektörel sorular yöneltilmiştir ve alınan cevaplar neticesinde veriler analiz edilmiştir ve bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization has become an important factor today. Countries must effectively understand the importance and continuity of this concept in order to take part in international areas. The study examines the development, dimensions and effects of globalization. The study explores Turkey's position against the olive sector and other countries in a global competitive environment. The state of the olive sector and the historical development of the olive sector in the world and Turkey have been examined. This is to help predict the future by comparing the history of the sector and the present state. In the olive and olive oil industry in our country, it is important to determine the current situation, the problems and potential to determine the correct conditions for the production of olives, quality standards and what needs to be done to improve competitiveness. In order to increase Turkey's level of competitiveness, it is necessary to understand the solution of the problems encountered and follow appropriate policies. The study examined the current status of the olive sector and the potential of Turkey in the sector. The current situation of the sector in the world and in our country has been established by researching concrete information about the olive sector. In the following sections, the situation, problems and solutions of the olive industry in Turkey and the world are covered in competitiveness. In our study, problems in the olive industry in Turkey have been investigated and solution proposals have been analyzed. The survey for the manufacturers of the Gemlik olives has been conducted. Industry questions have been addressed to manufacturers and data has been analyzed and findings have been interpreted as a result of the responses received.