Reel dizilerin α. mertebeden yakınsaklık çeşitleri
Convergence types of order α for real sequences
  1. Tez No: 786903
  2. Yazar: ARZU ÇETE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılarak konunun tarihi gelişimi verilmiştir. İkinci bölümde, tez çalışmamızın daha iyi anlaşılması için gerekli olan temel kavramlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, reel diziler için α. mertebeden istatistiksel yakınsaklık ve α. mertebeden kuvvetli p-Cesàro toplanabilme kavramları tanımlanarak bu kavramların bazı özellikleri ve aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Dördüncü bölümde, reel diziler için α. mertebeden lacunary istatistiksel yakınsaklık kavramı tanıtılarak bazı özellikleri ile α. mertebeden istatistiksel yakınsaklık kavramı arasındaki içerme bağıntıları verilmiştir. Ayrıca, α. mertebeden kuvvetli p-lacunary toplanabilme kavramı da verilerek bu kavram ile α. mertebeden lacunary istatistiksel yakınsaklık kavramı arasındaki ilişkiler örnekler ve teoremlerle açıklanmıştır. Beşinci bölümde, reel diziler için I-istatistiksel ve I-lacunary istatistiksel yakınsaklık kavramlarının tanımları ve bazı özellikleri verilmiştir. Son bölümde ise, bu çalışmada yararlanılan kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of six sections. The first section is dedicated to an introduction part by giving progress of the topic over the years. In the second section some elemental notions are mentioned in order to be more understandable of the work. In the third section, statistical convergence of order α and strong p-Cesàro summability concepts for real sequences are introduced, some properties and relationships between them are examined. In the forth section, lacunary statistical convergence of order α concept for real sequences is introduced, its properties and inclusion relations with statistical convergence of order α concept are given. Also, strong p-lacunary statistical convergence of order α notion is presented, the interactions among the two are explained with examples and theorems. In the fifth section, I-statistical and I-lacunary statistical convergence ideas for real sequences are defined, their some features are offered. Finally, in the sixth section, resources applied for this study are listed.