The impact of consumer insight on social marketing campaigns: An application on antibullying campaign
Tüketici içgörüsünün sosyal pazarlama kampanyalarına etkisi: Bir anti-zorbalık uygulaması
- Tez No: 786905
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE FİGEN ERSOY ARCA, PROF. DR. MESUDE CANAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Karmaşık sosyal zorluklar, genellikle sosyal pazarlamanın ele alınmasına yardımcı olabileceği karmaşık davranışlara dayanır. Bu bağlamda, toplumun ilerlemesi için tüketicileri uygun davranışlarda bulunmaya veya istenmeyen davranışları reddetmeye ikna etmeye çalışan sosyal pazarlama için çok yönlü davranışların anlaşılması önemlidir. Temel olarak sosyal pazarlama refah ile önemli ölçüde örtüştüğü için, nihai amacı toplumun refahını iyileştirmektir. Hem toplumun hem de bireyin refahı üzerinde doğrudan etkisi olan bir sosyal sorun zorbalıktır. Zorbalık olaylarının hızla artması ve bu davranışın trajik sonuçları, büyük ölçüde insan davranışının anlaşılmamasına bağlanmaktadır. Her ne kadar geleneksel bilinçlendirme çabaları yoluyla davranışları etkilemek için gerçek bir mücadele ortaya koyula da davranışları değiştirmek ve zorbalık sonuçlarını iyileştirmek için sosyal pazarlama gibi davranış bilimlerinden gelen tekniklerin benimsenmesinde yavaş kalındığın anlaşılmaktadır. Tüketici içgörüsü, sosyal pazarlama için kıyaslama kriterlerinden biridir ve sosyal pazarlama stratejik planlama süreci için bir temel oluştururken, tipik olarak kanıtlardan (birincil veya ikincil araştırma) üretilir . Günümüz dünyasında var olan zorbalık olgusu, temel insanlığa gereken saygıyı göstermemesi ve insan haklarına aykırı olması nedeniyle toplumun her alanını etkileyen ve yanıt bekleyen endişe verici bir toplumsal sorundur. Sosyal biliş teori, bu araştırmanın temelini oluşturur. Araştırmanın amacı, sosyal pazarlama kampanyalarının başarılı sonuçlarına katkıda bulunan önemli içgörüleri belirlemektir . Çalışma, sosyal pazarlamada tüketici içgörülerinin kullanımının hem teorisini hem de uygulamasını araştırıyor . Bu araştırmanın birincil amacı zorbalık karşıtı sosyal pazarlama müdahaleleri olgusunu incelemek olduğu için, ilgili sosyal pazarlama zorbalık karşıtı programlarının kapsamlı bir listesini derlemek çok önemli olmaktadır. Bu bağlamda, dünya çapındaki sosyal pazarlama zorbalık karşıtı kampanya çalışmalarından üç örnek analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı , etkili kampanyaların yanı sıra faktörler arasındaki bağlantıyı belirlemek ve değerlendirmektir. Araştırma kampanyaları“Korku Değil!”,“Saygıya Adım!”ve“KiVa”olarak belirlenmiştir. Seçilen programların, zorbalık ve siber zorbalığı azaltmada başarılı olduklarına dair önemli kanıtlar oluşturan çeşitli stratejiler kullandığı anlaşılmaktadır. Bu çalışma, yalnızca sosyal davranış değişikliğine yönelik değil, aynı zamanda topluma fayda sağlayan sosyal pazarlama kampanyalarını inceleyerek, mevcut araştırmalardaki bir boşluğu doldurmaktadır. Bu çalışmada dört ayrı inceleme gerçekleştirilmiştir. İlk analizde, sosyal pazarlama zorbalık karşıtı kapsamlı bir şekilde ele alınırken zorbalık karşıtı içgörüleri belirlenmektedir. İkinci analiz nitel teknikler uygulanarak gerçekleştirilmiştir ve bilgi toplama aracı olarak görüşme ve anketlerden yararlanılmıştır. Verilerin yorumlanması ise tematik analiz kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Üçüncü aşama, tüketicilerin zorbalık karşıtı içgörüleri nasıl algıladıklarını değerlendirmek için bir ölçeğin geliştirilmesini içermektedir. Dördüncü olarak ise değişkenler arasındaki ilişkilerin doğasını belirlemek amacıyla nicel bir anket uygunlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Complex social challenges are often grounded in complex behaviors that social marketing can help address. Improving understanding of multifaceted behaviors is essential for social marketing, which attempts to persuade consumers to engage in appropriate behavior or reject undesirable behaviors for the advancement of society (Alan R Andreasen, 1994; Previte, Russell-Bennett, & Parkinson, 2015). Social marketing significantly overlaps with life quality, with the ultimate purpose being to improve the well-being of society (Carvalho & Mazzon, 2015). One social issue that has a direct impact on the life quality of both society and the individual is bullying. The rapidly increasing rate of bullying incidents and the tragic consequences of this behavior can be largely attributed to a lack of understanding of human behavior. There is a real struggle to influence behaviors through traditional awareness-raising efforts and have been slow to adopt techniques from the behavioral sciences such as social marketing to change behaviors and improve bullying outcomes. Consumer insight is one of the benchmark criteria for social marketing (French & Blair-Stevens, 2006) and is a foundation for the social marketing strategic planning process and is typically generated from evidence (primary or secondary research). The phenomenon of bullying that exists in the world today is an alarming social issue that affects every aspect of society and needs an answer due to the lack of consideration it shows for basic humanity and the fact that it contradicts human rights. Social cognitive theory serves as the foundation for this research (Albert Bandura, 1977, 1986, 2001). The purpose of the research is to identify the significant insights that contribute to the successful outcome of social marketing campaigns. The study investigates both the theory and practice of the use of consumer insights in social marketing. It was essential for this research to compile a comprehensive list of relevant social marketing antibullying programs in order to accomplish its primary objective, which was to examine the phenomena of antibullying social marketing interventions. In this research, three samples of worldwide social marketing antibullying campaign studies were analyzed. The purpose of the study was to identify and assess effective campaigns, as well as the link between the factors. The research campaigns are“FearNot!”,“Step to Respect!”and“KiVa.”The programs that have been selected employed a variety of strategies, which generated significant evidence of their being successful in decreasing bullying and cyberbullying. By studying social marketing campaigns that were not only directed at social behavioral modification but also benefited society, this study fills a gap in the existing body of research. The investigation is divided into four separate studies. The first study is an extensive social marketing antibullying research and identifying the antibullying insights; the second study was conducted applying qualitative techniques, and interviews and questionnaires were utilized as information-gathering instruments. The interpretation of the data was achieved via the use of thematic analysis. The third research included the development of a scale to assess how consumers perceive antibullying insights. The fourth study involved the administration of a quantitative questionnaire with the purpose of determining the nature of the relationships between the variables.