Türk hukukunda güvence hesabı
Assurance account in Turkish law
  1. Tez No: 786919
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türk Hukukunda Güvence Hesabı'nın tarihsel gelişimi incelenmiş, mevzuat mukayeseli şekilde tartışılmıştır. 6085 Sayılı KTK'da Güvence Hesabı kurumuna yer verilmemiştir. Çalışmayı doğrudan ilgilendiren eski adıyla Garanti Fonu müessesi ilk defa 2918 Sayılı KTK ile mevzuatımıza girmiştir. Her ne kadar Garanti Fonu müessesesi yasal bir zemine kavuşturulmuşsa da kapsamının sadece Zorunlu Trafik Sigortası ile sınırlı tutulması eleştiri konusu yapılmıştır. 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu ile bu eksiklik giderilerek ilgili maddede sayılan zorunlu sigortalar da Güvence Hesabı kapsamına alınmıştır. Bu düzenleme yerinde olmakla birlikte kapsamının daha da genişletileceği öngörülmektedir. Zorunlu sigortaların boşluklarını doldurarak zarar gören üçüncü kişileri muhatapsız bırakmamak ve sigortaya duyulan güveni korumak amacıyla kabul edilen Güvence Hesabı kurumu bu anlamda önemli bir gelişme olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The historical development of the Assurance Account in Turkish Law has been examined and the legislation has been discussed comparatively. Assurance Account institution is not included in the KTK numbered 6085. For the first time, the institution of the Guarantee Fund, which is directly related to the work, entered our legislation with the KTK No. 2918. Although the Guarantee Fund institution has been brought to a legal basis, it has been criticized that its scope is limited only to Compulsory Traffic Insurance. With the Insurance Law No. 5684, this deficiency was eliminated and the compulsory insurances listed in the relevant article were included in the Assurance Account. Although this regulation is in place, it is foreseen that its scope will be further expanded. The Assurance Account institution, which was adopted in order to fill the gaps in the compulsory insurances and not to leave the third parties harmed, and to protect the trust in the insurance, is an important development in this sense.