Kıdem tazminatına esas hizmet süreleri
Service period based precedence
- Tez No: 92738
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
104 TÜHİS Türk Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası Dergisi YHD Yasa Hukuk Dergisi YKD Yargıtay Kararları Dergisi105 TEZİN ÖZETİ (ABSTRACT) Bu çalışma ile, Türk İş Hukukunun önemli kurumlarından birisi olan“Kıdem Tazminatının ödenebilmesinde hangi sürelerin esas alınacağı doktrin ve yargı kararları ışığında incelenmiştir. Bu tezin amacı; Türk Çalışma Hayatında yerini bulan ve iş ilişkilerini ciddi boyutlarda etkileyen ”Kıdem Tazminatına Esas Hizmet Sürelerinin" tespit edilip sınırlarının ayrıntılarıyla ortaya konularak, uygulamada bu hususta ortaya çıkabilecek sorunların çözümüne rehber olmaktır. Türkiye uygulaması ile kendine özgü bir karaktere ulaşan kıdem tazminatı kurumu, tüm tartışmalara karşın artık varlığını kabul ettirmiş bir işçi lehine güvence oluşturmaktadır ve bu niteliği itibariyle kamu düzeni ile de yakından ilgilidir. Bu çalışmada, çalışmanın konusu olan kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, tazminat ödemekle sorumlu olan işveren ile işçi arasındaki iş akdinin devam süresi olarak; başka bir anlatımla, işçinin işe başlama tarihi ile kıdem tazminatı gerektirecek bir sebeple (haksız yere işten kovulma, emekli olma, askere gitme, kadınlarda evlendikten sonra bir yıl içinde işten ayrılma, çalışma şartlarının işçi aleyhine ağırlaştırılması sonucu istifa etmek zorunda kalma gibi) işten ayrıldığı tarih arasında geçen hizmet süreleri kıdem tazminatı hesabında dikkate alınacak süreler olarak tek tek tespit edilerek ayrıntılarıyla incelenmiştir. Bu çalışmadan beklenen en önemli sonuç; kıdem tazminatına esas hizmet süreleri konusunda çıkabilecek ihtilaflara, iş mevzuatı ve Yargıtay kararları ışığında çözümler göstererek iş barışına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
106 ABSTRACT This study is investigated which periods are going to be the basis of doctrines and judgment decisions in payment of“Precedence Compensation”one of the important concepts of the Turkish Business Law. Scope of this thesis is; to determine and to expose in detail, the“Service Period Based Precedence Compensations”, effecting business relations seriously and exist in the Turkish Business Life, and to be the guide for solutions of problems, which can exist on the performance of on this matter in the application. Precedence compensation concept, reached to a unique character with Turkish application, is composing a employee favor warranty, whose presence is accepted against all discussions, and is related with public order with this quality. In this research, service periods based precedence compensation subjected to research, as being the continuation period of employment contract between employee and employer, responsible for the payment of the precedence compensation; in other words, service periods of employee between the commence date and leaving date with a reason that can require a compensation (like dismiss without a valid reason, retirement, go for military service, resignation from work within one year from the mariage for women and resigning from job as a result of becoming the work harder against employee) are considered in detail with determing step by step as periods to be considered in evaluation of precedence compensation.107 Most important result expected from this research is; to aid work peace with showing solutions under business concept and Supreme Court decisions to disputes to be existed on service periods basis for precedence compensation. DOKÜMANTASYON