Düşey borularda iki fazlı akışlarda yüzey film katsayısının korelasyonu
A new correlation of the heat coefficient on two phase flow in vertical tubes
- Tez No: 78693
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTINIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
ÖZET Doktora Tezi DÜŞEY BORULARDA İKİ - FAZLI AKIŞLARDA YÜZEY FİLM KATSAYISININ KORELASYONU Kemal ALDAŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Kemal ALTINIŞIK 1998, 278 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Sümer ŞAHİN Prof. Dr. Kemal ALTINIŞIK Doç. Dr. Şefik BİLİR Isı transferinde, iki - fazlı akış, endüstrinin proje, imalat, test ve işletme alanlarında mühendisler için çok önemlidir. Çok yüksek ısı enerjisini transfer etmek ancak faz değişimi ile mümkündür. Fakat, iki - fazlı akışta yüzey film katsayısının belirlenmesindeki zorluklar nedeniyle, ısı transferi hesapları kolay değildir. Deneysel olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, dairesel dikey borularda ve yukarı doğru akışta, atmosfer basıncında su kullanılarak, iki - fazlı akış elde edildi. Bilgisayar kontrollü deney düzeneği üzerinden 10 noktada 2800 ölçüm yapılarak yüzey film katsayısı korelasyonu için gerekli parametreler hesaplandı. Hesaplanan mdeğerlerden yararlanarak“En Küçük Kareler Metodu”yardımıyla yeni bir korelasyon geliştirildi. Geliştirilen yeni korelasyonun Kandlikar, Güngör ve Chen korelasyonlarıyla karşılaştırılması htp - x grafiği üzerinde gösterildi. Önerilen korelasyonun, Kandlikar korelasyonu ile uyum içinde olduğu görüldü. Geliştirilen bu korelasyon da; G = 30 -100 kg / m2 s, q = 29256 - 131655 W/m2 değerleri arasında x < 0.603 için ortalama sapma değeri %13.44 olarak bulundu. Anahtar Kelimeler : İki - Fazlı Akış, Yüzey Film Katsayısı, Korelasyon iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis A NEW CORRELATION OF THE HEAT TRANSFER COEFFICIENT ON TWO - PHASE FLOW IN VERTICAL TUBES Kemal ALDAŞ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanic Supervisor : Prof. Dr. Kemal ALTINIŞIK 1998, 278 Page Jury : Prof. Dr. Sümer ŞAHİN Prof. Dr. Kemal ALTINIŞIK Doç. Dr. Şefik BİLİR Two - phase flow in heat transfer is very important for engineers in field of project, manufacturing and design. In order to transfer the high heat energy, it is necessary to change the phase of fluid. The calculation of the heat transfer coefficient in two-phase flow is rather difficult. In order to calculate the accurately heat transfer coefficient, the experimantal stadies are usually preferred. In this experimental study, two - phase flow was formed in a vertical tube, where water flows upward, in atmosphere pressure. In experiment period, in order to obtain the correlation of the heat transfer coefficient, 2800 measurments were taken from 10 points on the test tube. By using these data, the necessary parameters for the correlation were calculated. By means of the Least-Squares Method the new correlation was developed and the correlation was compared with Kandlikar's,