Robotlara hak tanıma sorunu
The problem of granting rights to robots
- Tez No: 786992
- Danışmanlar: PROF. DR. İOANNA KUÇURADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Anthropology, Science and Technology, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Teknoloji öyle hızlı bir şekilde ilerliyor ki, zaman zaman teknolojinin insan için değil insanın teknoloji için var olduğu yanılgısına düşebiliyoruz. Hatta ileride insanların ürettiği robotlarla savaşabileceğimiz iddiası bu yanılgılardan biri. Halbuki, insan ve teknolojinin karşı karşıya gelmesi ancak teknoloji geliştirilirken insanın değerinin unutulması ile yani yalnızca insana özgü olması gereken hakların eşyaya, insan olmayan şeylere atfedilmesi ile mümkün olabilir. Bu anlamda bu tezle insana verilen hakların bir kısmının robotlara da tanınmasının sakıncasından, absürdlüğünden ve tehlikesinden yola çıkarak, bunun engellenmesi ile ilgili önerilerin ortaya konması hedeflenmektedir. Bu tez ile, insanın işini kolaylaştırmak için üretilen tüm teknolojik araç ve gereçlerin insanlık onurunu ve insan haklarını koruyacak şekilde geliştirmek gerektiği ve bunu sağlamak için de teknoloji geliştiricilerinin insanı tanımaları, tür olarak insanın özelliğinin bilincinde olmaları, insan hakları bilgisiyle donanmalarının önemi gösterilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Technology is advancing at such a rapid rate, that from time to time we may have the illusion that technology does not exists for humans, but humans exist for technology. In fact, the claim that in the future we will be able to fight against robots produced by humans is one of these illusions. However, the confrontation between humans and technology can only happen when the value of human being is forgotten while developing technology. This can happen by ascribing rights to things, which should be ascribed only to human beings. This thesis aims at putting forward the danger of granting human rights to robots. With this thesis, it will be attempted to show that we need to develop all technological tools and equipment produced in order to facilitate the work of human beings in a way that will protect human dignity and human rights. To achieve this, it is important that technology developers be equipped with the knowledge of human nature and of human rights.