Hemşirelerde algılanan iş stresine bilinçli farkındalık temelli eğitimin etkisi
The effect of conscious awareness-based education on perceived work stress in nurses
  1. Tez No: 787003
  2. Yazar: MERVE ATAÇ ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş: Ülkemizde hemşirelerin en önemli sorunlarından biri işyerinde yaşadıkları strestir. İş yerinde yaşanan bu stres beraberinde depresyon, anksiyete, iş doyumunda azalma gibi sonuçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle hemşirelik mesleği ile ilgili stresin ele alınmasının acil bir sorun olduğu açıkça görülmektedir. Amaç: Deneysel tasarım tipinde planlanan araştırmanın amacı hemşirelere uygulanan bilinçli farkındalık temelli eğitimin iş stresine etkisini belirlemektir. Yöntem: Çalışmanın örneklemini Çanakkale'de bir üniversite hastanesinde çalışan 70 (35 deney grubu, 35 kontrol grubu) hemşire oluşturdu. Farkındalık temelli eğitim programı grup olarak haftada 1 oturum, toplamda 8 hafta olarak yürütüldü. Veri toplamada, Kişisel Bilgi Formu, İş Stresi Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği kullanıldı. Hemşirelere eğitim öncesinde, eğitim bitiminde ve eğitimden 3 ay sonra olmak üzere toplamda üç izlem yapıldı. Araştırma verilerinin analizinde Tanımlayıcı analizler, Ki-kare testi, Bağımlı gruplarda T testi, Indepent-Samples T Test ve Tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi uygulandı. Bulgular: Deney grubundaki hemşirelerin yaş ortalaması 32,11±6,24, kontrol grubundaki hemşirelerin 33,17±8,21 olduğu, deney grubundaki hemşirelerin iş stresi düzeylerinin 29,54±5,11, kontrol grubundaki hemşirelerin iş stresi düzeylerinin 29,43±4,34 olduğu ve gruplar arasında fark olmadığı saptandı. Bilinçli farkındalık temelli eğitimi alan hemşirelerde eğitim sonrasında iş stresinde anlamlı derecede azalmanın olduğu saptandı. Deney grubundaki hemşirelerin eğitim sonrasında bilinçli farkındalık ve öğrenilmiş güçlülük düzeylerinde anlamlı derecede artışların olduğu belirlendi. 3 ay sonra yapılan izlem testinde de hemşirelerin iş stresi düzeylerinde artış, bilinçli farkındalık ve öğrenilmiş güçlülük düzeylerinde azalmanın olduğu saptandı. Kontrol grubuna uygulanan stresle baş etme eğitimi sonrasında iş stresi, bilinçli farkındalık ve öğrenilmiş güçlülük düzeylerinde herhangi bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Background: One of the most important problems of nurses in Turkey is the stress they experience at work. This stress experienced in the workplace is accompanied by consequences such as depression, anxiety, and decreased job satisfaction. Therefore, it is clear that addressing the stress associated with the nursing profession is an urgent problem.Purpose: The aim of the study, which was planned in the experimental design type, was to determine the effect of the mindfulness-based stress reduction training on nurses' job stress. Materials and Methods: The sample of the study consisted of 70 nurses (35 in the experimental group, 35 in the control group) working in a university hospital in Çanakkale. The mindfulness-based stress reduction training was carried out as a group, once a week, for 8 weeks in total. The Personal Information Form, the Job Stress Scale, the Mindful Attention Awareness Scale, and the Rosenbaum's Learned Resourcefulness Scale were used for data collection. A total of three follow-ups were conducted to the nurses before the training, at the end of the training, and 3 months after the training. Descriptive analysis, Chi-square test, Independent Samples T-test, Dependent Samples T-test, and one-way analysis of variance were used in the analysis of the research data. Findings: It was determined that the mean age of the nurses in the experimental group was 32.11±6.24, while the mean age of the nurses in the control group was 33.17±8.21, that the work stress levels of the nurses in the experimental group were 29.54±5.11, while the work stress levels of the nurses in the control group were 29.43±4.34, and that there was no difference between the groups. It was found that the nurses who received the mindfulness-based stress reduction training had a significant reduction in work stress after the training, and that there was a significant increase in the levels of mindfulness and learned resourcefulness of the nurses in the experimental group after the training. In the follow-up test performed 3 months later, it was determined that there was an increase in the work stress levels of the nurses, and a decrease in the levels of mindfulness and learned resourcefulness. After the training applied to the control group, no difference was found in the levels of work stress, mindfulness and learned resourcefulness.