Dijital pazarlama araçlarından sosyal medyanın hedonik tüketim davranışlarına etkisine yönelik bir araştırma
A research on the effect of social media from digital marketing tools on hedonic consumption behaviors
- Tez No: 787022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde artan sosyal medya kullanımı nedeniyle işletmeler de pazarlama kampanyalarında bazı yeni stratejiler uygulamaya başlamıştır. Sosyal ağ kullanım oranının artmasıyla birlikte, dijital platformlarda yapılan satın alımlar da önemli ölçüde artış görülmüştür. Bu nedenle sosyal ağlarda ve dijital platformlarda karşılaşılan içerikler tüketicilerin satın alma davranışlarını etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; dijital pazarlama araçlarından olan sosyal medya pazarlamasının hazcı tüketim üzerinde etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Kolayda örnekleme yöntemiyle online anket uygulayarak Gaziantep'te bulunan 400 kişiye uygulanmıştır. Ulaşılan veriler SPSS ve AMOS paket programlarıyla analiz yapılarak yorumlanmıştır. Analizler sonucunda değişkenler arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu çalışma kapsamında; dijital pazarlama araçlarından olan sosyal medya pazarlaması hazcı tüketimi etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing use of social media today, businesses have started to implement some new strategies in their marketing campaigns. With the increase in the use of social networks, purchases made on digital platforms have also increased significantly. For this reason, the contents encountered in social networks and digital platforms affect the purchasing behavior of consumers. The aim of this study; To determine whether social media marketing, which is one of the digital marketing tools, has an effect on hedonistic consumption. It was applied to 400 people in Gaziantep by applying an online survey with easy sampling method. The obtained data were interpreted by analyzing with SPSS and AMOS package programs. As a result of the analyzes, significant relationships were found between the variables. This scope of work; It has been determined that social media marketing, which is one of the digital marketing tools, affects hedonistic consumption.