Sıvı yönlendirmeli jant kapağı
Liquid guided wheel cover
- Tez No: 787029
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Otomotiv Mühendisliği, Industrial Design, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yağışlı hava koşullarından dolayı yol yüzeyinde sıvı birikintileri oluşmaktadır. Oluşan sıvı birikintileri üzerinden geçen taşıtlar, birikmiş sıvıyı kontrolsüzce etrafa sıçratmaktadır. Kontrolsüzce sıçrayan sıvılar yayalara, çevredeki diğer canlılara zarar vermektedir. Bu durum sıklıkla insan çalışma hayatını kıyafet açısından olumsuz etkilemektedir. Ek olarak yol yüzeyinde bulunan sağlığa zararlı kimyasal maddelerin insan vücuduna temas ederek insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu araştırmada, insan hayatında bu tür olumsuzluklara sebep olan birikinti sıvının taşıt geçmesi sırasında çevreye doğru sıçramasını engelleyerek insan hayatına olumlu katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Birikinti sıvının yönlendirilmesi için yapılan jant kapak tasarımında xflow programı ile aquaplaning analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to rainy weather conditions, liquid puddles are formed on the road surface. Vehicles passing over the formed liquid accumulations splash the accumulated liquid around uncontrollably. Uncontrolled splashing liquids harm pedestrians and other living things in the environment. This situation often negatively affects human working life in terms of clothing. In addition, harmful chemicals on the road surface affect human health negatively by contacting the human body. In this research, it is aimed to contribute positively to human life by preventing the accumulation of liquid, which causes such negativities in human life, from splashing towards the environment during vehicle passing. Aquaplaning analyzes were made with the xflow program in the rim cover design made for directing the accumulated liquid.