Achillea biebersteinii afan. bitkisinin lipoksijenaz inhibitör aktivite yönlendirmeli fraksiyonlama çalışmaları
Lipoxygenase inhibitor activity-guided fractionation studies of Achillea biebersteinii afan
  1. Tez No: 955096
  2. Yazar: BİLGEN SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Lipoksijenazlar kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve dejenaratif bozukluklar gibi pek çok hastalığın patogenezinde önemli rol oynayan enflamatuvar reaksiyonları başlatmaktadır. Bu nedenle günümüzde pek çok bitkinin lipoksijenaz enzimi üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu tez kapsamında, Achillea biebersteinii Afan. (Asteraceae) bitkisinin (sin. A. arabica Kotschy.) toprak üstü kısımlarından hazırlanan metanol ekstresi ve sıvı-sıvı fraksiyonlanması ile elde edilen alt ekstrelerinin (n-hekzan, diklorometan, etilasetat, n-bütanol, kalan su) lipoksijenaz enzim inhibitörü aktivitesi incelenerek, aktivite yönlendirmeli fraksiyonlama teknikleri ile aktiviteden sorumlu bileşiklerin izole edilmesi ve bu bileşiklerin yapılarının aydınlatılması amaçlanmıştır. Bitkinin metanol ekstresi %18 oranında enzim inhibisyonu göstermişken (p˂0,01) sıvı-sıvı ayırımı ile elde edilen etilasetat alt ekstresi %73 ile (p˂0,001) en kuvvetli inhbisyonu sağlamıştır. Ardından etilasetat alt ekstresinden çeşitli kromatografik yöntemlerle izole edilen patulitrin, aksillarin, 4,5-dikafeoilkinik asit ve kersetagetin 7-O-β-glukopiranozitinin (IC50 değerleri sırasıyla 79,67, 45,48, 46,12 ve 101,96 µM) aktiviteden sorumlu başlıca bileşikler olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular A. biebersteinii'nin antienflamatuvar etkisi ve aktif bileşiklerinin tespiti açısından önemlidir. Bununla birlikte bu çalışma daha ileri araştırmalara kaynak teşkil ederek yeni ilaç adayı bileşiklerin elde edilmesine imkan sağlayabilmesi açısından da önemlidir.
Özet (Çeviri)
Lipoxygenases initiate inflammatory reactions that play a crucial role in the pathogenesis of various diseases, including cancer, cardiovascular diseases, and degenerative disorders. Therefore, the effects of many plant species on lipoxygenase enzyme activity are currently being investigated. In this thesis, it was aimed to investigate the lipoxygenase enzyme inhibitory activity of the methanol extract prepared from the aerial parts of Achillea biebersteinii Afan. (Asteraceae) (syn. A. arabica Kotschy.) and the sub-extracts (n-hexane, dichloromethane, ethylacetate, n-butanol, residual water) obtained by liquid-liquid fractionation, to isolate the compounds responsible for the activity by activity-guided fractionation techniques and to elucidate the structures of these compounds.