Birinci basamak klinik pratiğinde kullanılabilir bilişsel durum değerlendirme ölçeği geliştirme çalışması
Development of cognitive status assessment scale usable in primary care clinical practice
  1. Tez No: 787038
  2. Yazar: SERAP ÇÖKERDENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR, PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yaşlanan bireylerde ortaya çıkan bilişsel gerileme, yaşlanmanın en korkulan yönlerinden biridir. Hafif bilişsel bozukluk(HBB) ve demans başta olmak üzere bu bozulmaları erken tanımak önem kazanmıştır. Bu çalışmada amaç; sağlıklı bireyleri, HBB veya demanslı bireylerden ayırt edebilecek, birinci basamakta kolay uygulanabilir ve ulaşılabilir, duyarlılık ve özgüllüğü yüksek bir bilişsel durum değerlendirme ölçeği geliştirmektir. Çalışma metodolojik türdedir. Ölçeğin ölçüm şekli için format belirlenip soru havuzu oluşturulmuştur. Kocaeli Bilişsel Değerlendirme Ölçeği(KoBDÖ)'nin son hali toplam 11 alt boyut, 70 madde ve bu maddelere verilen cevaplar doğrultusunda en yüksek 70 puan alınabileceği şeklinde oluşmuştur. Örneklem sayısı; en az 120 kişi olacak şekilde hedeflenmiştir. Sağlıklı grup katılımcılar 70 kişi, şizofreni grup 40 kişi ve demans grup 40 kişi olarak toplam 150 kişiye geliştirilmekte olan KoBDÖ ölçeği ile birlikte sosyodemografik bilgileri içeren form, Mart 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Hastanesinde yüz-yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Ölçeğin geçerliği için kapsam geçerlilik indeksi(KGİ) kullanılmıştır. Güvenirlik için Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı hesaplanmış ve iç tutarlılığı 0,965 ile mükemmel olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cognitive decline in aging individuals is one of the most concerned aspects of aging. Early recognition of these impairments, especially mild cognitive impairment (MCI) and dementia, has gained importance. The aim of this study is to develop a cognitive function assessment scale with high sensitivity and specificity, easily applicable and accessible in primary care, which can distinguish healthy individuals from individuals with MCI or dementia. The study is of methodological type. The format for the measurement method of the scale was determined and a question pool was generated. The final version of the Kocaeli Cognitive Evaluation Scale (KoCAS) consisted of a total of 11 sub-dimensions, 70 items and the highest 70 points can be obtained in line with the answers given to these items. The form containing sociodemographic information together with the KoCAS scale, which is being developed, was applied to a total of 150 people, 70 people in the healthy group, 40 people in the schizophrenia group, and 40 people in the dementia group, between March 2022 and November 2022 at Kocaeli University Hospital by face-to-face interview method. Content validity index (CGI) was used for the validity of the scale. The Cronbach alpha internal consistency coefficient was calculated for reliability and the internal consistency was found to be excellent with 0.965.