3-(2-(4-butilpiperazin-1-il)-2-okzoetil)-6-(4-florobenzoil)benzo[d]tiyazol-2(3h)-on molekülünün spektroskopik incelenmesi
Spectroscopic investigation of the 3-(2-(4-butilpiperazin-1-il)-2-okzoetil)-6-(4-florobenzoil)benzo[d]tiyazol-2(3h)-on
  1. Tez No: 787055
  2. Yazar: DAMLA BALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Heterosiklikler organik bileşiklerin en büyük sınıfını oluştururlar. Organik bileşiklerde bulunan hidrojen ve karbon dışındaki atomlar heteroatomlardır. Heteroatomlardan en yaygın olanları oksijen, kükürt ve karbondur. heterosiklik bileşiklerde bir halkada bu heteroatomların bir veya daha çoğu karbonla yer değiştirmiş olarak bulunur. Heterosiklik bir bileşik olan benzotiyazolün kapalı formülü 𝐶5𝐻7𝑁𝑆 dir. Benzen ve tiyazol halkalarının yoğunlaşması ile oluşan benzotiyazolün yapısında elektronca fazla kükürt ve azot atomu bulunur. Benzotiyazoller çeşitli biyolojik aktiviteye sahip olduklarından günümüz bilim dünyasında büyük ilgi çekmektedir. Benzotiyazol ve türevleri ilacın etkin maddesi olarak kullanılmakta olup ayrıca antikanserojen, antibakteriyel, antidepresan gibi farklı biyoaktivitelerde görev almaktadır. Bu çalışmada, tıptan teknolojiye birçok kullanım alanı bulunan heterosiklik bir bileşik olan benzotiyazoller üzerine araştırmalar yapılacaktır. 3-(2-(4-butilpiperazin-1-il)-2- okzc)etil)-6(4-florobenzoil)benzo[d]tiyazol-2(3H)-on molekülünün IR spektroskopisi araştırılıp molekül aydınlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Heterocyclics make up the largest class of organic compounds. Atoms other than hydrogen and carbon in organic compounds are heteroatoms. The most common of the heteroatoms are oxygen, sulfur and carbon. In heterocyclic compounds, one or more of these heteroatoms are substituted by carbon in a ring. The closed formula of benzothiazole, a heterocyclic compound, is 𝐶5𝐻7𝑁𝑆. Benzothiazole, which is formed by the condensation of benzene and thiazole rings, has more electrons in the structure of sulfur and nitrogen atoms. Benzothiazoles are used in many biological fields. Benzothiazole and its derivatives are used as the active substance of the drug and also take part in different bioactivities such as anticarcinogen, antibacterial, antidepressant. In this study, research will be conducted on benzothiazoles, a heterocyclic compound with many uses from medicine to technology. IR spectroscopy of the 3-(2-(4-butylpiperazin- 1-yl)-2-oxc)ethyl)-6(4-fluorobenzoyl)benzo[d]thiazol-2(3H)-one molecule will be investigated and the molecule will be elucidated