Üniversite personelinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının değerlendirilmesi (Çankırı Karatekin Üniversitesi örneği)
Evaluation of university staff's attitudes to gender roles (The case of Çankırı Karatekin University)
  1. Tez No: 787123
  2. Yazar: PINAR DEMİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE SERAP TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kadınlar, ücretli çalışma alanına uzun çabalar sonucu çıkmayı başarabilmiştir. Kadın, sosyal çevresinde, çalışma yaşamında ve aile ortamında cinsiyet eşitsizliğine maruz kalmaktadır. Bu eşitsizliğe ilişkin üniversitede çalışan belirli bir eğitim seviyesindeki personelin tutumlarının incelenmesi tezin amacını oluşturmaktadır. Çankırı Karatekin üniversitesi örneği ile üniversitede çalışan personelin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları iki bölümden oluşan anket soruları ile değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı tipte yapılan çalışmada Çankırı Karatekin Üniversitesinde çalışan idari ve akademik 250 personel çalışmaya katılım sağlamıştır. Sosyodemografik soruların yer aldığı ilk bölümde çalışmaya katılmayı kabul edenlerin büyük çoğunluğunu akademik personel oluşturmaktadır. Katılımcıların %70,8'inin hayatının büyük çoğunluğunu geçirdiği yer kent olarak çıkmıştır. Üniversitede yöneticilik konumunda %80,8 ile en fazla erkeklerin, %19,2 ile kadınların yönetici olduğu saptanmıştır. Bu sonuca göre kadınların yöneticilik kariyeri yapmasındaki engeller ya da yöneticilik kariyerini neden yapamadığının araştırılması gerektiği düşünülmektedir. Hamilelik ve çocuk bakımı gibi rollerin de her kadının kariyeri önünde bir engel olarak durduğunu söylemek mümkündür. Mevcut çalışmada cinsiyet, eğitim durumu ve annenin çalışma durumu değişkenlerine göre ki-kare anlamlılık testi uygulanmıştır. Cinsiyet ve eğitim durumuna göre katılımcıların büyük çoğunluğunun toplumsal cinsiyet eşitliği tutumlarına duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Anne çalışma durumunun katılımcıların cinsiyet eşitliğine ilişkin tutumlarına herhangi bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Literatürde toplumsal cinsiyet tutumları ile ilgili yapılan çalışmaların birçoğu üniversite öğrencileri ile yapılmıştır. 18-30 yaş arası katılımcılar da anne çalışma durumunun cinsiyetçi tutumlar üzerinde etkisi olumlu ya da olumsuz olarak tespit edilirken bu çalışmada anlamlılık tespit edilmemiştir. Mevcut çalışmada akademik kariyeri yüksek ve belirli bir yaş üstündeki bireylerle çalışılmasından dolayı annenin çalışma durumunun katılımcıların cinsiyet algıları üzerinde etkili olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
After long efforts, women have been able to enter the paid work field. In their social environment, women are exposed to gender inequality in working life and family environment. The aim of the thesis is to examine the attitudes of the staff at a certain education level working at the university regarding this inequality. In the case of Çankırı Karatekin University, the attitudes of the university staff toward gender roles were evaluated with questionnaires consisting of two parts. In the descriptive study, 250 administrative and academic staff at Çankırı Karatekin University participated. In the first part, which includes sociodemographic questions, most of those who agreed to participate in the study were the academic staff. The city was the place where 70,8 % of the participants spent most of their lives. It has been determined that 80.8% of those who were in managerial positions at the university were male and 19.2% were female administrators. According to this result, it is thought that investigating the obstacles in women's making managerial career is or why they cannot pursue a managerial career is necessary. It is possible to say that roles such as pregnancy and child care stand as an obstacle to the career of every woman. In the current study, the chi-square significance test has been applied according to the variables of gender, educational status, and working status of the mother. It has been determined that the majority of the participants are sensitive to gender equality attitudes according to gender and educational status. It has determined that the working status of the mother did not have any effect on the attitudes of the participants toward affecting gender equality. Most of the studies on gender attitudes in the literature have been conducted with university students. While the effect of maternal employment status on sexist attitudes was found to be positive or negative in participants between the ages of 18-30, it is not significant in the current study. In the current study, it has determined that the working status of the mother did not affect the gender perceptions of the participants, since they worked with individuals with a high academic career and over a certain age.