Kronik obstrüktif akciğer hastalığı alevlenme ile yatan hastalarda, decaf, bap-65 ve news2 skorlarının mekanik ventilasyon ihtiyacını öngörmedeki rolü
The role of decaf, bap-65 and news2 scores in foreseeing the need for mechanical ventilation in patients hospitalized with chronic obstructive pulmonary disease exacerbation
- Tez No: 787127
- Danışmanlar: PROF. DR. SULHATTİN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), dünya çapında önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. KOAH alevlenmesi, ilaç tedavisinin değiştirilmesinden, hastalığın seyrine kadar önemli değişikliklere neden olur. Hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkiler, akciğer fonksiyonunda düşüşü hızlandırır, hastaneye yatışa neden olup mortalite ile ilişkilidir. Hastaneye yatış gerektiren alevlenmelerde, DECAF, BAP 65 ve NEWS2 skorlarının mekanik ventilatör ihtiyacını öngörmedeki rolünü karşılaştırmak istiyoruz. Bu prospektif çalışma 20 Kasım 2022 ile 20 Mayıs 2023 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı servisinde yapıldı. KOAH alevlenme ile yatışı yapılan, çalışmaya alınma kriterlerine uygun hastalar alınarak verileri kaydedildi. Hastaların DECAF, BAP-65 ve NEWS2 skorları hesaplandı. Çalışmaya katılan 67 hasta değerlendirildi. Mekanik ventilasyon ihtiyacı açısından; DECAF skoru, AUROC 0,975 (%95 GA=0,943–1,000), %94,7 duyarlılığa ve %87,5 özgüllüğe sahipti. BAP-65 skoru, AUROC değeri 0,908 (%95 GA=0,814–1,000), %94,7 duyarlılığa, %70,8 özgüllüğe sahipti. NEWS2, AUROC değeri 0,964 (%95 GA=0,920–1,000), %94,7 duyarlılığa ve %71,4 özgüllüğe sahipti. DECAF, BAP-65 ve NEWS2 skorları mekanik ventilasyon ihtiyacını tespit etmede etkili bulundu. Mevcut veriler değerlendirildiğinde mekanik ventilasyon ihtiyacını öngörmede en etkili DECAF skoru bulundu. KOAH alevlenmesi ile hastaneye yatırılan hastalarda tedavi planlamasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a major cause of morbidity and mortality all around the world. COPD exacerbation causes significant changes, from changing drug therapy to the course of the disease. Affects the patient's life quality negatively, accelerates the deterioration of the functions of lungs, causes to be hospitalized and is related to mortality. In exacerbation which necessitate hospitalization, we would like to compare the role of DECAF, BAP-65 and NEWS2 scores in terms of foreseeing the need for mechanical ventilation. This prospective study has been made in the Sivas Cumhuriyet University Health Services Practice and Research Hospital Department of Chest Diseases service between the dates of 20 November 2022 and 20 May 2023. Patients which have been hospitalized with COPD inflammation and were meeting the criteria to be included in the study have been taken and their data have been recorded. The DECAF, BAP-65 and NEWS2 scores of the patients have been calculated. The 67 patients which participated in the study have been evaluated. In terms of the need for mechanical ventilation; the DECAF score had an AUROC value of 0,975 (95% GA=0,943–1,000), 94,7% sensitivity and 87,5% specificity. The BAP-65 score had an AUROC value of 0,908 (95% GA=0,814–1,000), 94,7% sensitivity and 70,8% specificity. NEWS2 had an AUROC value of 0,964 (95% GA=0,920–1,000), 94,7% sensitivity and 71,4% specificity. The DECAF, BAP-65 and NEWS2 scores have been found effective in detecting the need for mechanical ventilation. When the present data are evaluated, the most effective score to foresee the need for mechanical ventilation has been found to be DECAF. It can be helpful in the treatment planning for the patients hospitalized with COPD exacerbation.