Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde besin bağımlılığı ve gece yeme sendromunun değerlendirilmesi
Evaluation of food addiction and night eating syndrome in Erciyes University Medical Faculty students
- Tez No: 787137
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Besin bağımlılığı; bireyin düzenli olarak tükettiği bir veya daha fazla besine duyduğu spesifik bir adaptasyon olarak tanımlanmaktadır. Gece yeme sendromu (GYS) ise gece geç saatlerde artan yemek yeme, uykusuzluk, depresif ruh hali ve sıkıntı ile karakterize bir durumdur. Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan çalışmalar incelendiğinde çalışmaya katılan öğrencilerde besin bağımlılığı görülme oranı %17.3, gece yeme sendromu görülme oranı %66.0 olarak tespit edilmiştir. Bu araştırmada genç yaş gruplarında yaygın olarak gözlenen besin bağımlılığı ve gece yeme sendromunun, tıp fakültesi öğrencilerindeki varlığı ve yaygınlığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Öğrencilerde sosyodemografik özellikler için araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, besin bağımlılığını değerlendirmek amacıyla Yale Besin Bağımlılığı Ölçeği, gece yeme sendromunu değerlendirmede Gece Yeme Anketi (GYA) kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Histogram, Q-Q grafikleri ve Shapiro-wilk testi ile değerlendirilmiştir. Varyans homojenliği Levene testi ile test edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda nicel değişkenler için bağımsız iki örneklem t testi uygulandı. Kategorik verilerin karşılaştırmalarında Pearson χ2 analizi ve Fisher kesin χ2 testi kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar için Tukey ve Tamhane testleri yapıldı. Nicel veriler arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi. Verilerin analizi TURCOSA (Turcosa Analitik Çözümlemeler Ltd. Şti, www.turcosa.com.tr) istatistik yazılımında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Food addiction; it is defined as a specific adaptation to one or more foods that an individual consumes regularly. Night eating syndrome (NES) is a condition characterized by increased eating late at night, insomnia, depressed mood and distress. When the studies on university students were examined, the rate of food addiction was found to be 17.3% and night eating syndrome was 66.0% in the students participating in the study. In this study, it was aimed to evaluate the presence and prevalence of food addiction and night eating syndrome, which are common in young age groups, in medical school students. The personal information form prepared by the researcher for sociodemographic characteristics of the students, the Yale Food Addiction Scale to evaluate food addiction, and the Night Eating Questionnaire to evaluate night eating syndrome were used. The conformity of the data to the normal distribution was evaluated with Histogram, Q-Q graphs and Shapiro-wilk test. Variance homogeneity was tested with Levene's test. An independent two-sample t-test was used for quantitative variables in comparisons between groups. Pearson χ2 analysis and Fisher exact χ2 test were used for comparison of categorical data. Tukey and Tamhane tests were performed for multiple comparisons. The relationship between quantitative data was evaluated with Pearson correlation analysis. The analysis of the data was carried out in TURCOSA (Turcosa Analitik Çözümlemeler Ltd. Şti, www.turcosa.com.tr) statistical software.