Türkçe öğretimine katkıları açısından İbrahim Zeki Burdurlu
İbrahim Zeki Burdurlu in terms of his contributions to Turkish teaching
- Tez No: 787138
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkçe öğretimi ve eğitimi fazlasıyla güç ve kapsamlı bir alandır. Burdur'da yetişmiş olan ve Cumhuriyet devri Türk şairleri ve oldukça önemli sanat adamları arasında yer alan İbrahim Zeki Burdurlu, 1922 senesinde Burdur'un Mevlana Sokağı'nda dünyaya gelmiştir. Gerçek soyadı Öcal'dır. Türkçe Öğretimine Katkıları Açısından İbrahim Zeki Burdurlu adını taşıyan bu tezde, ilk olarak Burdurlu'nun hayatı, sanatı ve edebi eserlerinden bahsedilmektedir. Şairliği, öykü ve roman yazarlığı, antolojik çalışmaları ve masalcılık yönü incelendikten sonra da çalışmamızın asıl bölümünü oluşturan Türkçe eğitim öğretimiyle ilgili eserleri ve makaleleri ele alınmaktadır. Burdurlu, daha çok şair kimliği ile ön plana çıkmıştır. Ayrıca şiirlerinde doğmuş olduğu, çalıştığı ve yaşadığı farklı yurtların renklerini, inançlarını, atmosferini ve yaşam tarzlarını vurgulamıştır. Bununla birlikte halk şiirimizden gelen mahalli duygularının yanı sıra vatan sevgisi, memleket, tabiat, aşk konularını da içeren şiirler yazmıştır. Anadolu'nun farklı bölgelerinde öğretim görevinde bulunması ve Anadolu'nun her yerini gezmiş olması, sanatı üzerinde fazlasıyla etkili olmuştur. Burdurlu, şiirlerini başta Burdur ve İzmir olacak şekilde kaynağı olarak gördüğü Anadolu matbaalarında bastırmıştır. Ayrıca şiirlerine hayat vermiştir. Öğretmenlik mesleğini yüce bir meslek olarak görmekte ve idealist bir öğretmen olan İbrahim Zeki Burdurlu, gitmiş olduğu yerlerde üretkenliğini, bakış açısını ve sanatçı kişiliğini ön plana çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Teaching and training of Turkish is an extremely difficult and comprehensive field. İbrahim Zeki Burdurlu, who was raised in Burdur and is among the Turkish poets and very important artists of the Republican era, was born in 1922 in the Mevlana Street of Burdur. His real surname is Öcal. In this thesis, titled İbrahim Zeki Burdurlu İn Terms Of His Contributions To Turkısh Teaching, firstly Burdurlu's life, art and literary works are mentioned. After examining her poetry, story and novel writing, anthological studies and storytelling, her works related to Turkish education and articles which form the main part of our study, are discussed. Burdurlu has come to the forefront with its poet identity. In addition, in his poems, he emphasized the colors, beliefs, atmosphere and lifestyles of the different dormitories where he was born, worked and lived. In addition to this, she wrote poems including the love of homeland, homeland, nature, love as well as the local feelings from our folk poetry. Her teaching duties in different parts of Anatolia and the fact that she traveled all over Anatolia had a great influence on her art. Burdurlu had his poems printed in Anatolian printing houses, which he saw as his source, primarily in Burdur and Izmir. He also gave life to his poems. İbrahim Zeki Burdurlu, who sees the teaching profession as a lofty profession and an idealistic teacher, has highlighted her fertility, perspective and artistic personality wherever she went.