Doğrudan yatırımların gelir eşitsizliği üzerine etkisi: Türkiye üzerine ampirik analiz
The effect of direct investments on income inequality: Empirique analysis on Turkey
  1. Tez No: 787157
  2. Yazar: HARUN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Doğrudan yabancı yatırımlar ve gelir eşitsizliği oldukça önemli iki ekonomik faktör niteliğindedir. Söz konusu faktörler, ülkelerin ekonomik büyüme ve kalkınma hedeflerine ulaşmada ve ayrıca gerek ekonomik gerek sosyal sorunların üstesinden gelebilmeleri adına ön plana çıkmaktadır. Bu husus, özellikle, 1980'li yıllardan sonra dünya ekonomilerinin uygulamaya koyduğu Neo-Liberal politikalar ile artan küresel ekonomik entegrasyon çerçevesinde ülke ekonomileri adına oldukça önemli bir nitelik kazanmış ve araştırmacılar tarafından ilgi görmeye başlamıştır. Bu araştırmalar içerisinde, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler, ayrı bir yer tutmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye ekonomisinde doğrudan yabancı yatırımların gelir eşitsizliği üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu bağlamda 1984 ile 2021 yılları dahilinde Vector Otoregresyon (VAR) yöntemi ile analiz edilmiş ve elde edilen bulgularda Türkiye ekonomisinde doğrudan yabancı yatırımlar ile gelir eşitsizliği arasında negatif bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulgularda, doğrudan yabancı yatırımlarda meydana gelen azalmaların, gini katsayısında iyileşmeler sağladığını tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar; 1984 ile 2021 yılları arasında uygulanan ekonomi politikaları ve doğrudan yabancı yatırımların kullanım alanları ile yakından ilişkili olduğu ifade edilebilir. Bu hususta, elde edilen bulgular çerçevesinde, Türkiye ekonomisinde doğrudan yabancı yatırımların gelir eşitsizliğini iyileştirme bağlamında kullanılması adına politikalar üretilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investments and income inequality are two important economic factors that have significant implications for achieving countries' economic growth and development goals, as well as overcoming economic and social problems. These factors have gained particular importance for country economies in the context of increased global economic integration and neoliberal policies implemented by world economies since the 1980s, and have become the subject of research interest. Developing countries like Turkey hold a significant place in these studies. The aim of this study is to reveal the effects of foreign direct investments on income inequality in the Turkish economy. In this context, Vector Autoregression (VAR) method was analyzed between 1984 and 2021, and it was concluded that there is a negative relationship between foreign direct investments and income inequality in the Turkish economy. The findings indicate that decreases in foreign direct investments lead to improvements in the Gini coefficient. The results can be attributed to economic policies implemented between 1984 and 2021 and the areas where foreign direct investments are used. Therefore, in the context of the findings, policies should be developed to use foreign direct investments to improve income inequality in the Turkish economy.