Diş destekli ve diş-vida destekli hızlı üst çene genişletmesinin göz çevresindeki kafa içi basıncına etkisinin sonlu eleman analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of TOOTH supported and TOOTH-mini SCREW supported rapid maxillary expansion on intracranial pressure around the eyes with finite element analysis
  1. Tez No: 787172
  2. Yazar: AYBÜKE ENSARİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ARI DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızın amacı, hızlı üst çene genişletme tedavisinde kullanılan diş destekli (akrilik kaplı) ve diş-kemik destekli (hibrid HYRAX) aygıtların, kraniyofasiyal yapılarda oluşturdukları gerilmeler sonucunda, özellikle göz çevresindeki etkilerinin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesidir. Çalışmamızda erişkin olmayan bir bireyin BT verisi kullanılarak kraniyofasiyal model oluşturulmuştur. Erişkin birey suturları kapalı, erişkin olmayan birey suturları açık varsayılarak ve her iki genişletme aygıtının modele oturtulması ile toplam 4 ayrı model elde edilmiştir. Toplam 2065964 tetrahedral eleman ve 530016 düğümden oluşan diş destekli aygıt modelleri ve 2827372 tetrahedral eleman ve 706614 düğümden oluşan diş-kemik destekli aygıt modellerine ayrı ayrı 0.25 mm ve 5 mm'lik genişletme kuvvetleri uygulanmış ve elde edilen sekiz ayrı senaryo analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, tüm senaryolarda özellikle göz çevresinde belirgin gerilme ve yer değiştirmelerin olduğu bulunmuş, kemikleşmenin artması ile yer değiştirmelerin azaldığı ve oluşan streslerin daha da arttığı gözlenmiştir. Erişkin birey modellerinde özellikle göz çevresinde, diş-kemik destekli aygıtın daha az stres oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the effects of tooth supported (acrylic coated) and tooth-bone supported (hybrid HYRAX) devices used in the treatment of rapid maxillary expansion as a result of the stresses on the craniofacial structures, especially around the eyes, with finite element analysis. In our study, a craniofacial model was created using the CT data of a growing individual. A total of 4 different models were obtained by assuming the adult individual's sutures as closed, growing individual's sutures as open, and fitting both expansion devices to the model. Tooth supported device models consisting of a total of 2065964 tetrahedral elements and 530016 nodes and tooth-bone supported device models consisting of 2827372 tetrahedral elements and 706614 nodes were applied separately with 0.25 mm and 5 mm expansion forces, and the eight different scenarios obtained were analyzed. As a result of the study, it was found that there were significant stresses and displacements especially around the eyes in all scenarios, and it was observed that the displacements decreased with the increase in ossification and the resulting stresses increased even more. In adult individual models, it has been observed that the tooth-bone supported device creates less stress, especially around the eyes.