Mini vida ve diş destekli hibrit genişletme vidasının, maksiller darlık endikasyonu olan hastalarda kullanımı sonucunda oluşan dental ve iskeletsel etkilerinin incelenmesi
Investigation of dental and skeletal effects of a mini screw and tooth borne hybrid expander in patients with indication of maxillary transversal deficiency
  1. Tez No: 788947
  2. Yazar: FERDİ KOLİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ARI DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu retrospektif klinik çalışma, pratik, tek basamaklı bir hibrit HYRAX genişletme apareyi tasarımının klinik etkinliğini değerlendirmeyi, ve bu aygıtla yapılan hızlı üst çene genişletmesinin dişsel ve iskeletsel etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Standart bir HYRAX vidası ve tekrar kullanılabilir mini vida manşonlarından meydana gelen, maliyet ve zaman açısından verimli, tek basamaklı bir hibrit HYRAX apareyi, bir süredir İstanbul Okan Üniversitesi Ortodonti Doktora Kliniğinde kullanılmaktadır. Bu araştırma, aynı klinikte 2019-2022 yılları arasında tedavi görmüş, yaşları 12-18 arasında değişen 19 hastanın kayıtları üzerinde yapılmıştır. Maksiller genişletme öncesi (T0) ve sonrasında (T1) alınan frontal sefalometrik radyografiler ve dijital ortodontik modeller üzerindeki iskeletsel ve dental ölçümler IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Tüm parametrelerin normal dağılıma uygun olduğu saptanmıştır (Shapiro Wilks testi). T0-T1 karşılaştırmalarında eşleştirilmiş t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This retrospective clinical study aims to evaluate the efficiency of a practical one-step hybrid HYRAX expander design in clinical routine, and to examine the dental and skeletal effects of rapid maxillary expansion with this device. This cost- and time efficient one-step hybrid HYRAX, consisting of a standard HYRAX screw and reusable mini screw adaptors, had been designed and was being used for some time at İstanbul Okan University Postgraduate Orthodontic Clinic. This retrospective study was conducted on the records of 19 patients aged between 12-18, treated in this clinic between the years 2019-2022. Skeletal and dental measurements on frontal cephalometric radiographs and digital orthodontic models taken before (T0) and after (T1) maxillary expansion were statistically compared using IBM SPSS Statistics 22. All parameters conformed to normal distribution (Shapiro Wilks test).