Nörotisizm ve romantik ayrılık sonrası yas ilişkisinde ruminasyonun aracı rolü
The mediating role of rumination between romantic relationship dissolution grief and neuroticism
- Tez No: 787171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında amaç, üniversite öğrencilerinin nörotisizm kişilik özelliğinin ve ruminatif düşüncelerinin romantik ayrılık sonrası yas sürecine olan etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında 1 ile 12 ay öncesinde romantik ilişkisi sonlanmış olan ve şu anda romantik ilişkide olmayan 355 katılımcıdan online veri toplanmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Beş Faktör Kişilik Envanteri Nörotisizm alt ölçeği, Kısa Ruminatif Yanıt Ölçeği ve Teksas Düzeltilmiş Yas Ölçeği'nin revize edilmiş formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında Bağımsız Gruplar için T-Test, Tek Yönlü ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ve Hayes-Process aracılılık analizinin dördüncü modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan aracılık değişkeni analizi sonucunda tüm aracılık modelleri anlamlı bulunmuştur. Bir başka deyişle, bu çalışmanın bulguları ruminatif düşüncelerin nörotisizm ile romantik ayrılık sonrası yas arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar literatür kapsamında tartışılmış, sınırlılıklar ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to examine the effects of university students' neuroticism personality trait and ruminative thoughts on the romantic dissolution grief. Online data were collected from 355 participants whose romantic relationship ended 1 to 12 months ago and who are not currently in a romantic relationship for this research. Sociodemographic Information Form, the Five Factor Personality Inventory Neuroticism subscale, the Ruminative Response Scale and the revised version of Texas Inventory of Grief were administered to the participants. The obtained data were analyzed in SPSS program using T-Test for Independent Groups, One-Way ANOVA, Pearson Product-Moment Correlation and the fourth model of Hayes-Process mediation analysis. As a result of the mediation variable analysis, all mediation models were found to be significant. In other words, the findings of this study show that ruminative thoughts mediate the relationship between neuroticism and romantic dissolution grief. The results obtained are discussed in the literature, limitations and suggestions for future studies are presented.