PLC system design for management and control of river water treatment system
Nehir suyu arıtma sisteminin yönetimi ve kontrolü için PLC sistem tasarımı
  1. Tez No: 787182
  2. Yazar: WALEED MOHAMMED ABED ABED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kum filtreleri, özellikle genel kullanıma uygun olmayan nehir suyunun arıtılması için kullanılan bir tür filtredir. Bu nedenle, su arıtma işlemi, suyun özelliklerine ve doğasına olduğu kadar, çalışma ortamının doğası ve sıcaklığı gibi doğal faktörlere de bağlıdır. Bu çalışmanın konusu, bir petrol rafinerisine çok yakın olan Dicle Nehri'nin sularının arıtılarak kamu kullanımına uygun suya dönüştürülmesi için bir arıtma sistemi modeli tasarlamaktır. Kullanılan malzemelerin teknik özellikleri bu sistemin işinin niteliği ile orantılı olarak belirlenir. Çalışma, programlanabilir bir kontrol sistemi ile (PLCs.) su arıtma sistemi tasarımına odaklanmaktadır. Sistemi oluşturan bileşenler için ekonomik açıdan ve çalışma ortamının doğasına uygun olacak nitelikte özellikler belirlenerek uygun bir PLC sistemi tasarımı ele alınmıştır. Çalışmada Ladder Logic programlama dili ve Siemens - Simatic Manager S7300 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sand filters are one of the types of filters that are used to purify water, especially river water which are not suitable for public use but in the end, it depends on the specifications of the water to be treated. This requires the design of treatment systems with specific commensurate with the nature of the work in terms of the work environment, such as large factories that emit various vapors and gases such as large oil refineries as well as the natural factors of high temperatures up to 50 degrees Celsius. In the subject of this study, a model was presented for a sand filtration system used to purify the waters of the Tigris River with certain specifications and turn it into water suitable for public use and very close to one of the largest oil refineries. The material specifications for the system were appropriately selected. The subject of the study focuses on the communication, control, and management of this system using the (PLCs) logic controller, the study dealt with choosing the best types of components and devices for designing PLC control systems according to cost, work environment and technical specifications.