Depresyonda görsel sanat terapisinin benlik saygısı ve geleceğe dair umutsuzluk düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of visual art therapy in depress on self-respect and future hope levels
- Tez No: 787201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, görsel sanat terapisi teknikleri kullanılarak yapılan grup terapisi programının depresyon hastalarında umutsuzluk düzeyleri, benlik saygısı ve depresyon düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla ayaktan depresyon tedavisi için gelen depresyon tanısı alan 18-65 yaş aralığındaki 40 hasta, 20'si görsel sanat terapisi grubuna 20'si de kontrol grubuna yansız olarak atanmıştır. Deney grubuna 7 hafta boyunca haftada iki gün 90 dakika boyunca 13 oturumluk görsel sanat terapisi teknikleri kullanılarak grup terapisi uygulanmıştır. Tüm katılımcılardan programdan önce ve 7 hafta süren programdan sonra Beck Depresyon Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğini içeren anket formu aracılığıyla araştırma verileri toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre terapi öncesi ve sonrası deney ve kontrol gruplarının umutsuzluk, depresyon ve benlik saygısı düzeylerinin farklılık gösterdiği saptanmıştır. Söz konusu farklılığa göre görsel sanat terapisi sonrası deney grubunun umutsuzluk düzeyleri ile depresyon düzeylerinin terapi öncesine göre anlamlı şekilde azaldığı benlik saygılarının ise arttığı saptanmıştır. Elde edilen bu bulgular depresyon hastalarında görsel sanat terapisinin umutsuzluk ve depresyon düzeylerini azalttığı ve benlik saygılarını arttırdığına yönelik kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of group therapy program using visual art therapy techniques on hopelessness levels, self-esteem and depression levels in depressed patients. For this purpose, 40 patients, aged between 18-65 years, for outpatient treatment of depression and were diagnosed with depression, were assigned to the visual art therapy group and 20 to the control group. Group therapy was applied to the experimental group using visual art therapy techniques in 13 sessions for 90 minutes, two days a week for 7 weeks. Research data were collected from all participants before and after the program, which lasted 7 weeks, by means of a questionnaire including Beck Depression Scale, Beck Hopelessness Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale. According to the findings obtained from the study, it was determined that the hopelessness, depression and self-esteem levels of the experimental and control groups differed before and after the therapy. According to the said difference, the hopelessness and depression levels of the experimental group decreased compared to the control group and their self-esteem increased. After visual art therapy, it was determined that the hopelessness and depression levels of the experimental group decreased significantly compared to before the therapy, and their self-esteem increased. These findings provide evidence that visual art therapy reduces hopelessness and depression levels and increases self-esteem in patients with depression.