Matematik öğretmenlerinin matematik okuryazarlığına yönelik görüşlerinin incelenmesi: Matematiksel inanç perspektifi
Examining of secondary school mathematics teacher's views about mathematical literacy: Mathematical belief perspective
- Tez No: 787210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin matematik okuryazarlığına yönelik görüşlerini matematiksel inançlarına göre incelemektir. Bu bağlamda araştırmanın çalışma grubu olarak çeşitli illerde Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan ortaokul matematik öğretmenleri seçilmiştir. Çalışmanın yöntemi nitel araştırma desenlerinden durum çalışması olarak belirlenmiştir. Çalışmada durum olarak öğretmenlerin matematik öğretimine yönelik inançları ele alınmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Çalışmada öğretmenlerin matematik öğretimine yönelik inançları ile matematik okuryazarlık kavramına ve geliştirilmesine yönelik veriler literatürden derlenerek hazırlanan açık uçlu sorular ile toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin matematiğe yönelik inanç düzeylerinin birbirine yakın düzeyde olduğu görülmektedir. Araştırma sonucunda her üç inanç düzeyinde olan öğretmenlerin matematik okuryazarlık kavramının farkında oldukları görülmektedir. İnanç düzeyleri farklı bile olsa öğretmenlerin matematik okuryazarlık kavramını ağırlıklı olarak günlük yaşam ile ilişkili bir kavram olarak algıladıkları görülmektedir. Farklı inanç düzeylerine sahip öğretmenler matematik okuryazarlığın geliştirilmesine yönelik matematiğin günlük yaşam ile ilişkili olmasının yararlı olacağını ifade etmektedirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the opinions of secondary school mathematics teachers about mathematical literacy in accordance with their mathematical beliefs. The research study group was accordingly selected among secondary school mathematics teachers working in the Ministry of National Education in various cities. The method of thehereby study was determined as a case study, which is one of the qualitative research designs. Teachers' beliefs about teaching mathematics were discussed here as a case. The acquired data were construed by using content analysis. Teachers' beliefs about teaching mathematics and the data about the mathematical literacy concept and the development of mathematical literacy here were collected through open-ended questions prepared by compiling from the literature. It is occurred, as a result of the analysis, that the level of the teachers' belief towards mathematics are close to each other. It is further occurred, as a result of the research, that teachers at all three belief levels are well aware of the concept of mathematical literacy. Even though the belief levels are different, it is seen that teachers predominantly perceive the concept of mathematical literacy as a concept related to daily life. Teachers at different belief levels indicate, in order to develop mathematical literacy, that it would be beneficial to have mathematics tied in to daily life.