Dijital dönüşüm ve motivasyon arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma: Şırnak ili örneği
A research to determine the relationship between digital transformation and motivation: The case of Şırnak
- Tez No: 787211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN VEDAT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin son aşaması olan dijital dönüşüm, teknolojinin üretim süreçlerine uyarlanması olarak ifade edilmektedir. Dijitalleşmenin getirmiş olduğu değişim ve dönüşüm süreci halen devam etmektedir. Bulut bilişim, nesneleri interneti ve veri analizi dijital dönüşümün önemli uygulamalarıdır. Söz konusu değişim ve dönüşüm örgütleri başta insan kaynakları olmak üzere farklı açılardan etkileyebilmektedir. Yeni üretim ve yönetim modelleri etkilenme sonucu ortaya çıkan ilk yansımalar olarak görülmektedir. Dijital dönüşüm birtakım fırsatlarla birlikte tehditleri de bünyesinde barındırabilmektedir. Özellikle teknolojik ilerleme sonucu işsizliğin artacağı, birçok geçerli meslek ve becerilerin yok olacağı, yeni iş gruplarının oluşacağı endişesi iş görenler arasında kaygı yaratmakta, endişeye yol açmaktadır. Bu kaygı ve endişenin iş gören başarı, performans ve motivasyon düzeyini etkileyebileceği değerlendirilmektedir. Çalışmanın amacı; dijital dönüşüm ve iş gören motivasyonu arasındaki ilişkiyi belirlemek, iş görenlerin demografik özelliklerine göre dijital teknolojilere yönelik algılarını ve motivasyon düzeylerini tespit etmek, konu ile ilgili verileri araştırmacılara sunmak, elde edilen veriler ışığında çözüm önerileri geliştirmek ve ilgili literatüre katkı sunmaktır. Araştırma Şırnak ilinde faaliyette bulunan Dedaş işletme çalışanlarına yönelik yapılmıştır. Veri toplama işleminde anket tekniği kullanılmış, elde edilen veriler SPSS 23.0 paket program ile analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda; katılımcıların dijital dönüşüm algısı ile iş gören motivasyonu arasında, mezuniyet durumları ile motivasyon düzeyleri arasında ve mezuniyet durumları ile dijital dönüşüm algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital transformation, which is the final stage of information andcommunication technologies, is referred to as the adaptation of technology toproduction processes. The process of change and transformation brought aboutby digitalisation is still ongoing. Cloud computing, IoT and data analytics areimportant applications of digital transformation. These changes and transformations can affect various aspects, especially human resources. Newproduction and management models are the first considerations to be affected. Digital transformation can bring both opportunities and threats. In particular,fears that unemployment will increase as a result of technological progress, that many viable occupations and skills will disappear, and that new occupations will emerge are causing unrest among workers and causing anxiety. It is believed that these fears and worries can affect the success, performance andmotivation of employees. Purpose of the study;determine the relationship between digital transformation and employee motivation, perception of digital technologies depending on the demographic characteristics of respondents and determine the level of motivation, provide data on the subject to researchers. present solutions, develop solutions in light of the data obtained, and contribute to the literature. Dedaş operates in the province of Şırnak. Prepared for the employees of the company. The questionnaire technique was used in data collection. The obtained data were analyzed using a SPSS 23.0 package program. As a result of the research; those working with digital transformation perception of participants between graduation status and motivation level.and there is a significant relationship between graduation status and perception of digital transformation.a significant relationship was found.