Üniversite bilgi işlem yönetici ve çalışanlarının siber güvenlik konusundaki farkındalıkları
Cyber security awareness of university data processing executives and employees
  1. Tez No: 787230
  2. Yazar: KADİR ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAĞATAY BAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmeler beraberinde veri yoğunluğunu getirmektedir. Bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler verilerin güvenliğinin sağlanması konusuna sebep olmaktadır. Özellikle bankacılık, savunma ve benzer alanların hassasiyeti sebebiyle bilgi işlem dairelerinin siber güvenlik konusunda hassasiyetleri ortadadır. Bu anlamda milyonlarca öğrencinin ve personelin bulunduğu üniversiteler de siber güvenlik konusunda önemli kurumlardır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de siber güvenlik konusunda üniversite bilgi işlem daire başkanlıklarının farkındalıklarının ilgili daire başkanları ve personelleri ile görüşmeler yapılarak, bu alanla ilgili mevcut durum ve yapılması gerekenlere yönelik gereklilikleri ortaya koymaya çalışmaktır. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemlerine dayalı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle veriler toplanmıştır. Alanında uzman bilgi işlem daire başkanları ve personeli ile yapılan mülakatlar aracılığıyla, Türkiye'deki üniversitelerde siber güvenlik konusu ile ilgili görüşleri alınmıştır. Görüşleri alınan daire başkanlarına ait katılımcıların bilgileri, nitel araştırma yöntemlerinde kullanılabilen Nvivo 12 paket programı ile analiz edilmiş ve elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgularına göre, siber güvenlik konusunda üniversitelerde en önemli konunun bu alanda farkındalığın oluşturulması olduğu tespit edilmiş ve farkındalığın artırılmasına yönelik önermelerde bulunulmuştur. Bu açıdan çalışmanın alana ilgi duyan araştırmacılara katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Advances in technology bring along data density. Developments in information technologies cause the issue of ensuring the security of data. Especially due to the sensitivity of banking, defense and similar areas, the sensitivity of information technology departments about cyber security is obvious. In this sense, they are important institutions in cyber security in universities with millions of students and staff. The aim of this study is to try to reveal the current situation in this field and the requirements for what needs to be done by interviewing the relevant department heads of the awareness of university IT departments on cyber security in Turkey. In this study, data were collected by semistructured interview techniques based on qualitative research methods. Through the interviews with the IT department heads who are experts in their fields, their opinions on the subject of cyber security in universities in Turkey were taken. The information of the participants belonging to the heads of departments, whose opinions were taken, was analyzed with the Nvivo 12 package program, which can be used in qualitative research methods, and the findings were included. According to the findings obtained in the research, it has been determined that the most important issue in universities about cyber security is raising awareness in this area, and suggestions have been made to increase awareness.. In this respect, it is thought that the study can contribute to researchers who are interested in the field.