Oksidatif DNA hasarı ve biyolojik etkilerinin kanserdeki rolü
The role of oxidative DNA damage and its biological effects in cancer
- Tez No: 787241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma; İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 2021/500 sayı numaralı izni ve karar gereği ile Temmuz 2021- Ekim 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmayı oluşturan hasta bireyler; İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya hastanesi Tıbbi Onkoloji BD'na başvuran histopatolojik olarak kanser tanısı almış ve çalışmaya katılmayı gönüllük esasına dayanarak kabul etmiş 30 hasta (22 Kadın, 8 Erkek) bireyden oluşmaktadır. Kanser teşhisi konulmuş ve tedaviye başlamamış olan hastalardan; hastanede görev yapan hemşireler tarafından biyokimya ve EDTA'lı tüplere 5 ml kan örnekleri alınmıştır. Kanserli hastalardan alınan kan örnekleri ile kanser hücrelerinin türü ve evresine göre ayrılarak gruplandırıldıktan sonra; aynı yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip İstanbul Aydın Üniversitesi'nde akademik ve idari personel birimlerinde görev yapan sağlıklı bireylerden aynı örnek toplama yöntem ve teknikleri ile 26 kişiden oluşan (21 kadın, 5 erkek) kontrol grubu oluşturulmuştur. Hasta grubu ve kontrol grubunu oluşturan bireylerden alınan ve serumlara ayrılan kan örneklerinin; DNA hasarı belirteci olan 8-OHdG molekülü için 8-OHdG ELISA kiti, enflamasyon mekanizmasında rolü olan HMGB-1 molekülü için HMGB-1 ELISA kiti ile önerilen uygun yöntem ve teknikler ile incelenmesi yapılmıştır. ELISA testi üretici firmanın önerileri doğrultusunda hazırlanmış olan çalışma prosedürlerine uygun olarak yapılmış olup, her bir serum örneği üzerinde iki kere çalışılmış ve ortalaması hesaplanmıştır. Konsantrasyonların tespiti için 'kalibrasyon eğrisi' kullanılmış ve sonuçlar ng/mL olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work; it was carried out between July 2021 and October 2022 in accordance with the approval and decision numbered 2021/500 of the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee of Istanbul Aydın University Faculty of Medicine. The patients who made up the study; It consists of 30 patients (22 Female, 8 Male) who applied to Istanbul Aydın University VM Medical Park Florya Hospital Medical Oncology Department, were diagnosed with cancer histopathologically and accepted to participate in the study on a voluntary basis. Of the patients who have been diagnosed with cancer and have not started treatment; 5 ml blood samples were taken into tubes with biochemistry and EDTA by the nurses working in the hospital. After separating and grouping blood samples taken from cancer patients according to the type and stage of cancer cells; A control group consisting of 26 people (21 female, 5 male) was formed with the same sample collection methods and techniques from healthy individuals working in academic and administrative personnel units at Istanbul Aydın University with the same age and gender characteristics. The blood samples taken from the individuals in the patient group and control group and separated into serum; The 8-OHdG ELISA kit for the 8-OHdG molecule, which is a marker of DNA damage, and the HMGB-1 ELISA kit for the HMGB-1 molecule, which has a role in the inflammation mechanism, were examined using appropriate methods and techniques. The ELISA test was performed in accordance with the working procedures prepared in line with the manufacturer's recommendations, and each serum sample was studied twice and the average was calculated. The 'calibration curve' was used to determine the concentrations and the results were expressed in ng/mL.