Okul yöneticilerinin yönetsel etkililik düzeylerinin ve değişim yönetimi yeterliliklerinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of school administrators' administrative effectiveness levels and change management competencies according to teachers' views
- Tez No: 787243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KASAPOĞLU TANKUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada okul yöneticilerinin yönetsel etkililik düzeylerinin ve değişim yönetimi yeterliliklerinin öğretmenlerin görüşlerine göre değerlendirilmesi ve bu görüşlerin seçilen değişkenlere göre anlamlı bir fark ortaya koyup koymadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modeli esas alınarak nicel araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Bu araştırmanın evrenini Trabzon'un Akçaabat ilçesinde 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında görev yapan 1849 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, seçkisiz örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenen okullarda görevli 318 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada okul yöneticileri eğitim yönetimi uzmanı olan okullardaki tüm öğretmenler örnekleme alınmıştır. Okul yöneticisi eğitim yönetimi uzmanı olmayan okullardan örnekleme alınan öğretmenler ise basit yansız örneklemeyle, farklı oranlarda ancak okul yöneticisi eğitim yönetimi uzmanı olan öğretmenlerle eşit sayıda olacak şekilde seçilmiştir. Araştırmada, okul yöneticilerinin yönetsel etkililik düzeylerini ve değişim yönetimi yeterliliklerini belirlemek amacıyla ''Yönetsel Etkililik Ölçeği'' ve ''Değişim Yönetimi Yeterlilik Ölçeği'' kullanılmıştır. Okul yöneticilerinin yönetsel etkililik düzeylerine ve değişim yönetimi yeterliliklerine ilişkin öğretmen görüşlerinin bazı değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin anlaşılması amacıyla veriler Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testleriyle kontrol edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre okul yöneticilerinin yönetsel etkililik düzeyleri ve değişim yönetimi yeterlilikleri ''üst düzey'' dedir. Yönetsel etkililik ölçek toplam puanları ile değişim yönetimi yeterlilik ölçeği ve alt boyut puanları arasında pozitif yönde yüksek düzeyde ilişki vardır. Araştırma sonuçlarına göre eğitim yönetimi uzmanı okul yöneticilerinin yönetsel etkililik düzeyleri ve değişim yönetimi yeterlilikleri ''mükemmel''; eğitim yönetimi uzmanı olmayan okul yöneticilerin yönetsel etkililik düzeyleri ve değişim yönetimi yeterlilikleri'' üst düzey'' dedir. Araştırmada okul yöneticilerinin değişim yönetimi yeterliliklerinin öğretmenlerin cinsiyetine ve çalıştığı kurum türüne göre anlamlı şekilde farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre okul yöneticilerinin yönetsel etkililik düzeylerinin öğretmenlerin çalıştığı kurum türüne göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to evaluate the managerial effectiveness levels and change management competencies of school administrators according to the opinions of teachers and to determine whether these opinions make a significant difference according to the selected variables. The research was carried out with the quantitative research method based on the survey model. The universe of this research consists of 1849 teachers working in the Akçaabat district of Trabzon in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 318 teachers working in schools determined by stratified sampling method, which is one of the random sampling methods. In the study, all teachers in schools whose school administrators are education management experts were taken into the sample. The teachers who were sampled from schools whose school administrators were not education management experts were selected by simple unbiased sampling at different rates, but in equal numbers with the teachers whose school administrators were education administration experts. In the research, the“Managerial Effectiveness Scale”and“Change Management Competence Scale”were used to determine the managerial effectiveness levels and change management competencies of school administrators. The data were checked with the Mann Whitney U test and the Kruskal Wallis H tests in order to understand whether the teachers' views on the managerial effectiveness levels and change management competencies of school administrators show a significant difference according to some variables. According to the results of the research, the managerial effectiveness levels and change management competencies of school administrators are at a“high level”. There is a high level of positive correlation between managerial effectiveness scale total scores and change management competency scale and sub-dimension scores. According to the results of the research, the managerial effectiveness levels and change management competencies of the school administrators who are experts in education management are“excellent”; Administrative effectiveness levels and change management competencies of school administrators who are not experts in“educational management”are at a“high level”. In the study, it was determined that the change management competencies of school administrators differed significantly according to the gender of the teachers and the type of institution they work in. According to the results of the research, it was determined that the managerial effectiveness levels of school administrators differed significantly according to the type of institution in which the teachers worked.