Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde ters yüz öğrenmeye dayalı yazma eğitiminin yazma becerisine etkisi
The effect of flipped learning-based writing instruction on writing skills in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 787253
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada ters yüz öğrenmeye dayalı yazma eğitimi uygulamalarının yabancı dil olarak Türkçe öğrenen uluslararası öğrencilerin yazma becerilerine ve yazma öz yeterliklerine etkisi incelenmiştir. Nicel araştırma desenlerinden ön test-son test kontrol modelli yarı deneysel araştırma deseninin kullanıldığı araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde bir devlet üniversitesinin dil öğretim merkezinde eğitim gören iki farklı grupla yürütülmüştür. Öğrencileri gruplara atamak amacıyla atama öncesinde yazma becerisi sınavı uygulanmış, yazma başarısı bakımından birbirine denk iki grup oluşturulmuş ve gruplardan biri deney diğeri ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubunda B1 seviyesi boyunca ters yüz öğrenmeye dayalı yazma eğitimi uygulamaları gerçekleştirilirken kontrol grubu, kurumun mevcut ders işleyiş planına ek olarak deney grubunun desteklendiği ek süre kadar yazma kulübü çalışmaları ile desteklenmiştir. Araştırmanın verileri“B1 Yazma Sınavı”,“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenenler İçin B1 Düzeyi Yazma Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı”,“Türkçeyi İkinci Dil Olarak Öğrenen Yabancılar İçin Yazma Becerisi Öz Yeterlilik Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde bağımlı örneklem t-testi ve karışık ölçümler için ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ters yüz öğrenmeye dayalı yazma eğitimi uygulanan deney grubundaki öğrencilerin lehine yazma başarıları ile yazma öz yeterlik algılarının istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği belirlenmiştir. Ayrıca yazma becerisinin alt boyutlarından düzenleme ve içerik, dil ve anlatım, kelime hazinesi boyutlarında; öz yeterlik algısının ise anlatım ve şekil boyutunda deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Yazma becerisinin yazım ve dil bilgisi boyutu ile yazma öz yeterlik algısının dil bilgisi kurallarını kullanma boyutunda ise deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenememiştir. Bu bulgulara dayanarak Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma becerileri ve yazma öz yeterlik algılarını geliştirmek için ters yüz öğrenmeye dayalı uygulamaların kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzed the impact of flipped learning-based writing instruction methods on the writing skills and writing self-efficacy of international students studying Turkish as a foreign language. The study, which utilized one of the quantitative research designs, a quasi-experimental research design with a pre-test-post-test control model, was conducted with two distinct groups attending the language center of a state university during the second semester of the 2021-2022 academic year. To group the students, a writing skills test was performed before the placement; two groups that were equivalent in writing achievement were established, and one group was designated as the experimental group and the other as the control group. In the experimental group, writing training practices based on flipped learning were implemented throughout the B1 level, while the control group was supported with writing club activities in addition to the institution's existing instructional plan for as much as the additional time the experimental group was supported. The study gathered data using the“B1 Writing Test,”“Writing Skill Rubric for B1 Level Students Learning Turkish as a Foreign Language,”and“Writing Self-efficacy Scale for Foreigners Learning Turkish as a Second Language.”To analyze the data, the study used a dependent sample t-test and mixed ANOVA test. The study results showed that writing achievement and writing self-efficacy perceptions statistically and significantly increased for students in the experimental group who received writing education based on flipped learning. Additionally, the experimental group showed statistically significant differences in the dimensions of organization and content, language and expression, and vocabulary, which are sub-dimensions of writing skill, and in the dimension of expression and form of self-efficacy perception. However, there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups in the spelling and grammar dimension of writing skills and the use of grammar rules dimension of writing self-efficacy perception. These findings suggest that flipped learning applications can be used to enhance the writing skills and self-efficacy perceptions of students learning Turkish as a foreign language.